Czy konsolidacja zadłużenia ma wady?

Czy konsolidacja zadłużenia ma wady? Konsolidacja zadłużenia, a ściśle zadłużenia bankowego, w zasadzie nie ma żadnych wad. Poprawa płynności finansowej domowego budżetu, mniejsza liczba spłacanych zobowiązań, większa zdolność kredytowa - to nie są wady. Natomiast kredyt konsolidacyjny, jak to każdy kredyt, ma same wady.

Kredyt konsolidacyjny służy realizacji określonych założeń związanych ze spłacanymi kredytami, a nie jest przeznaczany na cele związane z konsumpcją. Jest nieco tańszy od podobnego kredytu gotówkowego (często niższe oprocentowanie nominalne, brak prowizji), ale nie jest to wystarczające, aby w sposób zdecydowany obniżyć wysokość nowej raty.

Zdecydowane zmniejszenie wysokości miesięcznej raty możliwe jest dzięki wydłużeniu, czasami znacznemu, czasu kredytowania. Jednak na im więcej miesięcy rozłożona zostanie spłata zobowiązania, tym zwiększy się cena za pożyczone pieniądze - ze względu na koszt odsetkowy.

O ile znajdziemy bez większego problemu kredyt konsolidacyjny bez prowizji, to jednak nie znajdziemy kredytu bez oprocentowania.

A jakie są korzyści z konsolidacji kredytów? Należy wziąć pod uwagę, że jeżeli głównym priorytetem jest obniżenie nowej raty, to nie ma innego sposobu, jak wydłużenie okresu kredytowania. Owszem kredyt konsolidacyjny kosztuje, ale przeprowadzenie konsolidacji umożliwi: 1. terminową spłatę mniejszej raty, 2. zabezpiecza budżet domowy przed utratą płynności i negatywnymi wpisami w BIK czy umieszczeniem danych w tzw. listach dłużników.

Oferta konsolidacji kredytów - dodatkowe informacje, rozszerzenie tematu konsolidacyjnego na kredytyporownywarka.pl.

Główny koszt kredytu konsolidacyjnego to odsetki

Konsolidacja nie może być tania, kosztować będzie więcej lub mniej, ale chyba jest lepszym rozwiązaniem niż czekanie, że "jakoś to będzie" i nie podejmowanie żadnych prób wyjścia z tak trudnej sytuacji.

Oczywiście, że budżet rozporządzalny można zwiększyć, np. poprzez ograniczenie innych wydatków, zrestrukturyzowanie kredytu lub zwiększenie otrzymywanych dochodów. Nie jest to jednak zawsze możliwe i wymaga również czasu.

Kredyt konsolidacyjny, podobnie jak każdy inny kredyt udzielany przez bank, kosztuje, a to oznacza, że za

pożyczony kapitał należy zapłacić odsetki, a im większa jest pożyczona kwota i na dłuższy czas pozostaje w naszej dyspozycji, to tym większa będzie wysokość odsetek.

Oprocentowanie nominalne, stanowiące podstawę do wyliczania odsetek, ma szczególne znaczenie w przypadku kredytów konsolidacyjnych. Średnia wysokość tego kredytu jest znacznie wyższa niż średnia wysokość kredytu gotówkowego.

Kredyt gotówkowy czy pożyczkę gotówkową można wziąć na 1000 zł na 12 miesięcy - większe znaczenie będzie miała prowizja niż samo oprocentowanie. Konsolidacje kredytowe raczej nie przeprowadza się na takie kwoty, ale na dużo wyższe i z dłuższym czasem spłaty.

Niekiedy w propozycjach konsolidacyjnych - rzadko, bo rzadko, ale się zdarza - przy szczególnie atrakcyjnych warunkach, można znaleźć minimalne progi konsolidacyjne, np. 10 tys. zł czy 30 tys. zł.

Jeżeli będziemy jeszcze pamiętać o tym, że zmniejszając ratę musimy wydłużyć czas spłaty, to nie tylko, że warto szukać kredytu z mniejszym oprocentowaniem, ale i podejmować, o ile jest to możliwe, negocjacje z bankiem, w celu jego obniżenia.

Zmniejszenie jakiegokolwiek kosztu, bez podnoszenia innego lub konieczności zakupienia innego produktu finansowego, to jednocześnie mniejsza cena kredytu i mniejszy całkowity koszt.© 2023 Oferta Banków ofertabnkow.pl

 
Ta strona korzysta z plików cookie. Klikając "Zgadzam się", wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.