Dobra pożyczka gotówkowa

Dobra pożyczka gotówkowa w banku? To znaczy jaka? Jak najtańsza oczywiście! Pożyczają 10 tys. zł nie oddasz tyle samo, ale dużo więcej.

dobra pożyczka gotówkowa

2000 zł czy 4000 zł dodatkowo do oddania? To już zależeć będzie od wielu różnych czynników, o których wspomniane zostanie krótko w poniższej publikacji.

Kredyt czy pożyczka gotówkowa nie jest niczym nadzwyczajnym w życiu Polaków. Czy koszt pożyczenia pieniędzy jest większy czy mniejszy (patrząc na wysokość stóp procentowych), to i tak pożyczamy pieniądze na różne cele.

Mogą to być zarówno nieprzewidziane wydatki, ale również wydatki zaplanowane z dużym wyprzedzeniem, np. remont mieszkania. Gdzie szukamy najczęściej takiego finansowania? W banku, ponieważ warunki na jakich uzyskać możemy finansowanie, będzie zdecydowanie lepsze niż w firmach pożyczkowych.

Idealna pożyczka gotówkowa

Żadna pożyczka gotówkowa nie jest dobrym rozwiązaniem. Chociaż pozwala zrealizować określone potrzeby finansowe gospodarstw domowych, to jednak powoduje, że zadłużenie wzrośnie. Cena danej usługi lub towaru będzie większa niż jej rzeczywista wysokość.

Pewnym wyjątkiem może być kredyt ratalny oferowany przez sklepu, jeżeli faktycznie jego RRSO wynosi 0% i nie zostało wykupione ubezpieczenie.

Jednak możliwość znacznie szybszego zrealizowania określonych potrzeb, bez konieczności oszczędzania, skłania wielu konsumentów do złożenia wniosku o pożyczkę gotówkową.

Fakt, że bez większych oszczędności można kupić określony produkt, tak nie do końca jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Aby zapłacić ratę kredytową, konieczne będzie wygospodarowanie środków finansowych, rezygnując np. z zakupu określonych dóbr konsumpcyjnych.

Przy pożyczce gotówkowej nie podajemy celu na jaki zostaną wydane pieniądze, a formalności, przy niewielkich kwotach, są ograniczone do niezbędnego minimum.

Propozycje kredytowe i reklamy pożyczek gotówkowych informują potencjalnych kredytobiorców, że mogą pożyczyć nawet 250 000 zł ze spłatą do 10 lat. Oczywiście, że mogą, pod warunkiem, że mają wystarczającą zdolność kredytową i wiarygodność kredytową. Średnia pożyczka gotówkowa jest dziesięciokrotnie niższa od najwyższej.

Dobra pożyczka gotówkowa, to tylko tania pożyczka

Dobra, najlepsza pożyczka? Dzisiaj jest to bank nr 124, jutro banka z literą Z. Prawda jest taka, że oferty zmieniają się, jedne są wycofywane, a nowe w promocji (np. na okres świąteczny) dodawane. Nie można napisać, który z banków ma tani i dobry kredyt gotówkowy w tej chwili, bo czytając ten artykuł za kilka miesięcy będzie to inny bank, ale można napisać, na co zwrócić uwagę, aby znaleźć korzystny kredyt w banku.

Najtańsza pożyczka gotówkowa? Czyli jaka? W takim przypadku należy spojrzeć nieco szerzej na koszt pożyczki i nie tylko uwzględniać oprocentowanie kredytu – chociaż jest ono bardzo ważne – ale także pozostałe elementy.

Całkowity koszt kredytu jest ceną kredytu, na który składają się poszczególne elementy kosztów: odsetki oraz koszty pozaodsetkowe. Do kosztów pozaodsetkowych można wliczyć prowizję, opłaty dodatkowe czy ubezpieczenie.

Z kosztem odsetkowym sprawa jest jasna. Zależy on od:

  • oprocentowania nominalnego kredyt w skali roku,
  • wysokości kredytu,
  • czasu kredytowania (liczba miesięcznych rat),
  • rodzaju rat – równe czy malejące,
  • data wypłaty kredytu i daty płatności rat.

Koszt całkowity kredytu jest również ujęty we wskaźniku procentowym RRSO. Zamiast odsetek jest uwzględnione oprocentowanie, a całkowity koszt kredytu wyrażony jest w stosunku rocznym.

Jeżeli zatem skontaktowaliśmy się z tylko z dwoma bankami w sprawie takiej samej pożyczki gotówkowej,

Taka sama pożyczka gotówkowa, tzn. w takiej samej wysokości, z taką samą liczbą rat i systemem rat (stałe lub malejące).

to po otrzymaniu Formularzy Informacyjnych, a ich przekazanie przed podpisaniem umowy jest obowiązkiem banków, obie pożyczki gotówkowe można łatwo porównać i wybrać tańszą.

Pożyczka gotówkowa w Banku Pekao i przykład reprezentatywny

Przykład reprezentatywny pożyczki gotówkowej w Pekao SA:

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania pożyczki (RRSO) wynosi 13,78% przy założeniach:
– całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 6354 zł,
– pożyczka zaciągnięta na 35 miesięcy,
– oprocentowanie zmienne 12,99% w stosunku rocznym.
Całkowity koszt pożyczki 1 313,42 zł (w tym: odsetki 1 313,42 zł).
Całkowita kwota do zapłaty 7667,42 zł płatna w:
34 ratach miesięcznych po 219,07 zł, ostatnia wyrównująca 219,04 zł.
Kalkulacja została podana na podstawie przykładu reprezentatywnego wg stanu na 23.06.2022 r.

Czy warto brać kredyt gotówkowy lub pożyczkę gotówkową? Żaden kredyt konsumencki nie jest idealnym rozwiązaniem. Nie jest to kredyt na inwestycje, jak to jest w przypadku kredytów firmowych, ale na bieżącą konsumpcję. Konieczne jest, aby zrobić wszystko, aby pożyczać zawsze jak najmniej i jak najkrócej (bo krótszy czas kredytowania, to mniejszy koszt odsetkowy, ale większa rata). Ważne jest także porównanie kredytów i pożyczek, aby wybrać produkt kredytowy tańszy, nawet jeżeli będzie to niewielka różnica.