Dobry kredyt gotówkowy

Dobry kredyt gotówkowy i co to oznacza w praktyce? Nie ma żadnej wątpliwości, że każdy konsument szukający finansowania w banku, chciałaby taki dobry kredyt wybrać. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów oferty i przede wszystkim zastanowić się co dla konkretnego konsumenta oznacza dobry kredyt gotówkowy?

Jeżeli są to inne czynniki niż cena, to należy szukać konkretnie tej propozycji, która spełnia nasze oczekiwania. Jeżeli natomiast jest to właśnie cena, to zadanie mamy ułatwione, wystarczy wówczas porównać oferty z uwzględnieniem całkowitego kosztu lub RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania).

Banki reklamując kredyty i pożyczki, starają się, aby w szczególności zwrócić uwagę potencjalnego klienta na korzystne oprocentowanie nominalne. Warto jednak uświadomić sobie, że wysokość oprocentowania kredytu jest bardzo istotne w okresie wysokich stóp procentowych, a z taką sytuacja mamy do czynienia obecnie. Jednak nie mus to być jedyny koszt kredytu.

Oprocentowanie nominalne jest wyrażone w skali roku i na jego podstawie są wyliczane odsetki kredytowe. Im krótszy jest okres kredytowania i mniejsza kwota kredytu, tym mniejszy ma wpływ na całkowity koszt kredytu.

Poza kosztami odsetkowymi mogą, i bardzo często występują, dodatkowe opłaty, np.: prowizje, opłaty dodatkowe czy ubezpieczenie. Również konkretny wybór rat (malejące lub stałe) decydują o tym czy zapłacimy za kredyt gotówkowy mniej czy więcej.

Te wszystkie koszty, które ponosimy na rzecz banku w związku z udzieleniem kredytowania, wpływają na całkowity koszt kredytu, a więc na jego cenę.

Dobry kredyt gotówkowy, to przede wszystkim tani kredyt

Chcąc zatem wiedzieć, czy dany kredyt gotówkowy jest tani, czy drogi, należy porównać całkowite koszty kredytów lub ich RRSO. Wówczas nie powinno być problemu ze wskazaniem tańszego kredytu gotówkowego.

Powróćmy jeszcze na chwilę do oprocentowania nominalnego, aby pokazać jego wpływ na całkowity koszt kredytu.

Jeżeli oprocentowanie nominalne kredytu gotówkowego w skali roku wynosi 5%, to biorąc kredyt gotówkowy na 5000 zł na 4 lata, zapłacimy 527,03 zł odsetek (raty równe).

W sytuacji, kiedy skrócimy czas spłaty do 2 lat, to wysokość odsetek wyniesie 264,57 zł.

Przyjmijmy, że koszt odsetkowy nie jest jedyny kosztem kredytu. Drugim kosztem jest prowizja kredytowa za udzielenie kredytu. Naliczana w wysokości 10% od wysokości kredytu - 500 zł. Nie jest ona kredytowana i należy zapłacić ją z góry. Całkowity koszt kredytu wyniesie w obu przypadkach odpowiednio:

W pierwszym przypadku (okres spłaty 4 lata) prowizja stanowi 49% kosztów całkowitych, a w drugim (2 lata) 65%.

Istotne jest zatem nie tylko porównanie ofert kredytów gotówkowych przygotowanych przez bank, ale i negocjowanie tych elementów kosztów kredytowych, które mają największy wpływ na cenę kredytu.

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić poszczególne elementy oferty, takie jak: oprocentowanie nominalne, wysokość prowizji, czy jest konieczne wykupienie polisy ubezpieczeniowej, ale i końcowe RRSO.

Tylko porównanie kredytów i ofert banków pozwala znaleźć dobry kredyt gotówkowy.© 2023 Oferta Banków ofertabnkow.pl

 
Ta strona korzysta z plików cookie. Klikając "Zgadzam się", wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.