Główny cel kredytu konsolidacyjnego

Jakie jest cel udzielania kredytów konsolidacyjnych?, bo należy pamiętać, że jest to jednak kredyt celowy. Nie polega to w żadnym stopniu na refinansowaniu już istniejącego zadłużenia, ale na zamknięciu kilku wybranych i aktualnie spłacanych zobowiązań bankowych. Ponieważ jest to kredyt celowy, to w żadnym przypadku nie może być przeznaczony na cele konsumpcyjne. W tym celu należałoby skorzystać z pożyczki gotówkowej.

główny cel kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjne pozwalają spłacić bieżące zadłużenia kredytowe, od tych gotówkowych, poprzez samochodowe, aż na zadłużeniu w kartach kredytowych i kontach bankowych kończąc.

Nie do końca odpowiedzieliśmy jeszcze, co jest zasadniczym celem udzielania kredytów konsolidacyjnych. To fakt, że przede wszystkim chodzi o zmniejszenie liczby kredytów i innych pożyczek bankowych do akceptowalnego minimum. Jednak mając nawet kilka kredytów i spłacając kilka rat kredytowych, można sobie z tym poradzić. Ważniejsze jest to, że konsolidacja, a w zasadzie to nowy kredyt, pozwala poprawić płynność finansową.

Poprawa płynności finansowej nowym kredytem

Czy to nie dość absurdalne, że biorąc kolejny kredyt i zadłużając się tym samym jeszcze bardziej, możemy poprawić swoją sytuację finansową? Niejednokrotnie bowiem przestrzega się przed zaciąganiem pożyczek na spłatę innych pożyczek i kredytów. W tym przypadku sytuacja jest nieco inna, ale i ona wiąże się z ryzykiem wystąpienia spirali zadłużenia.

Konsolidacja kredytów ma doprowadzić do sytuacji, kiedy wszystkie zobowiązania zostaną połączone w jeden kredyt – środki finansowe są przeznaczone na spłatę innych pożyczek.

Ale to nie jest najważniejsze. Bardziej istotne jest to, że poprzez wydłużenie czasu spłaty można osiągnąć ratę znacznie mniejszą od sumy rat tych kredytów, które zostały skonsolidowane. Tyma samym mniejsze miesięczne wydatki związane z obsługą zadłużenia, sprawiają, że poprawia się stan domowych finansów.

Ale taki efekt nie musi trwać długo. Jeżeli dalej będziemy się zadłużać, a ponadto nie ograniczymy innych wydatków (a być może konieczne będzie zwiększenie dochodów), to problemy finansowe mogą pojawi się ponownie.

Należy pamiętać, że większość ofert kredytów i pożyczek konsolidacyjnych, to oferty ze zmienną stopą procentową, co oznacza wzrost wysokości raty w przypadku wzrostu stóp procentowych.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

W każdym banku jest dostępny albo kredyt konsolidacyjny, albo pożyczka konsolidacyjna. I nie ma żadnego problem z jej uzyskaniem, o ile ocena kredytowa wypadnie pozytywnie.

Wyszukiwanie najtańszych kredytów konsolidacyjnych z rankingami mija się z celem, ponieważ oferta kredytu konsolidacyjnego jest spersonalizowana: indywidualna i zależy od zdolności kredytowej i wiarygodności kredytowej.

Niekiedy można znaleźć reklamy pożyczek czy kredytów konsolidacyjnych bez zdolności kredytowej. Czy to jest realne? Nie. Żaden bank nie udzieli takiego kredytu (a firma pożyczkowa nie przyzna pożyczki). Jeżeli dochód rozporządzalny potencjalnego kredytobiorca nie zagwarantuje terminowej płatności raty, to ryzyko udzielenia takiego kredytu jest zbyt duże.

Podobnie ma się rzecz z wiarygodnością kredytowa w BIK. Opóźnienia w regulowaniu zadłużeń obniżają scoring kredytowy i mogą wpłynąć negatywnie na decyzję kredytową.

Główny cel kredytu konsolidacyjnego, konsolidacji oraz analizy i rozszerzenie tematu na blogu: kredytyporownywarka.pl.