Ile kredytów można skonsolidować w banku w ramach przeprowadzanej konsolidacji? Minimum dwa kredyty (pożyczki), ale „przenieść” można również jeden kredyt i dokonać konsolidacji. Jak to jest możliwe?
Konsolidacja zadłużenia, czyli konsolidacja kredytów jest przeznaczona dla osób, które… są zadłużone. Truizm. No, tak. Ale dużo osób zadaje pytania: kto może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, jakie produkty można „łączyć” i co daje kredyt oddłużeniowy?
Pytań jest zawsze bardzo dużo, ale należy już na samym początku zaznaczyć, że:
2. „Łączenie” kredytów, „zamiana” kredytów – to potoczne sformułowania dotyczące konsolidacji kredytów. Żaden produkt nie jest bowiem łączony czy zamieniany na jeden, ale wybrane zobowiązania są spłacane nowym kredytem – kredytem konsolidacyjnym.
Co możemy skonsolidować? W teorii wszystkie produkty kredytowe spłacane w bankach:
- kredyty, pożyczki gotówkowe,
- kredyty ratalne,
- kredyty, pożyczki hipoteczne,
- kredyty samochodowe,
- kredyty odnawialne,
- limity w koncie ROR,
- zadłużenie na karcie kredytowej.
Dlaczego w teorii? Bo to bank określa co można skonsolidować i na jakich zasadach.
Istotna kwestia jeszcze: co z konsolidacją pożyczek niebankowych? Niekiedy można się spotkać z opinią, że można jest włączyć do konsolidacji.
Nie można skonsolidować produktów zaciągniętych w firmach pożyczkowych. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby je wcześniej spłacić. W tym celu należy skorzystać z dodatkowej gotówki, którą można otrzymać w ramach KREDYTU KONSOLIDACYJNEGO lub wybrać POŻYCZKĘ KONSOLIDACYJNĄ bankową.
Przeczytaj również na kredytyporownywarka.pl Czy wziąć kredyt konsolidacyjny w tym samym banku? Niekiedy warto, a niekiedy nie.
Konsolidacja jednego kredytu
Zostało napisane na samym początku, że można „przenieść” jeden kredyt i dokonać konsolidacji. Ale z drugiej strony, konsolidacja kredytowa, to minimum dwa kredyty… To gdzie leży prawda?
Nie ma nic sprzecznego w powyższych stwierdzeniach. Ale jak to wygląda z tym jednym zobowiązaniem? To proste:
Jeżeli „przeniesiemy” do innego banku jeden kredyt i skorzystamy z dodatkowej gotówki, to mamy do czynienia z konsolidacją kredytów. Ta „dodatkowa gotówka”, to nic innego, jak pożyczka gotówkowa udzielana przez bank na dowolny cel, i które jest włączona do konsolidacji. I tajemnica konsolidacji jednego kredytu została wyjaśniona.
A jak oszacować wysokość kredytu konsolidacyjnego, który będzie nam potrzebny? Należy wytypować zobowiązań, które mają zostać spłacone i podliczyć raty pozostające do uregulowania. Jeżeli ma to być również limit w koncie ROR, to dodajemy do sumy rat kredytowych.
Kto spłaca kredyty w konsolidacji?
A to zależy. Jeżeli wybrany zostać kredyt konsolidacyjny, to robi to bank przeprowadzający konsolidację. Z nowego kredytu spłaca wierzycieli. Natomiast, jeżeli jest to pożyczka konsolidacyjna, to pieniądze są przelewane na konto pożyczkobiorcy, która samodzielnie zamyka zobowiązania. Ma na czas wyznaczony przez bank i najczęściej musi przedstawić potwierdzenie spłaty zobowiązań.
Co w takim razie wybrać? Kredyt konsolidacyjny czy pożyczkę konsolidacyjną (bankową)? To już jest indywidualna decyzja. Pożyczka konsolidacyjna – przede wszystkim w ofertach promocyjnych – daje znacznie większe możliwości skonsolidowania zobowiązań. W ten sposób można „pozbyć” się drogich limitów w ROR, zadłużenia na kartach kredytowych czy niebankowych pożyczek. Zwłaszcza limity i zadłużenie na kartach jest, delikatnie mówiąc, niekomfortowe – odsetki za niespłacany kapitał są naliczane, my tego na co dzień, nie zauważamy, a płacić trzeba.