Jak wziąć kredyt konsolidacyjny i spłacić wybrane zobowiązania w banku? Jest w zasadzie tylko jeden sposób: zgłosić się do banku i o taki kredyt zapytać!
Oferta banków w segmencie kredytów konsolidacyjnych jest naprawdę duża. I paradoksalnie, to może spowodować problem z dokonaniem wyboru. Ale nie jest, aż tak źle, prawda? Przecież, w jakiś sposób zdecydowałeś się na kredyt gotówkowy w tym banku, a nie w innym. Co zadecydowało? Oferta promocyjna, opinia innych, a może to bank wysłał sms-a z propozycją?
Niezależnie co u podstaw podjętych decyzji kredytowych, to musiałeś wypełnić wniosek kredytowy, a bank zbadała twoją zdolność kredytową i wiarygodność kredytową. Podobnie będzie w przypadku kredytu konsolidacyjnego.
Po pierwsze, należy zapoznać się z propozycjami w bankach. Po drugie, wybrać propozycję i skontaktować się z wybranym bankiem. A po trzecie? Podjąć decyzję.
Dobrze, w takim razie przejdźmy do punktu pierwszego: propozycje kredytowe.
Oferty kredytów konsolidacyjnych w bankach
W zasadzie są to propozycje, ponieważ oferta kredytowa zostanie przedstawiona przez bank, dopiero po dokonaniu oceny kredytowej. I tak oferta jest indywidualna, która musi uwzględniać zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy.
Z konkretnym bankiem można się szybko skontaktować, wysyłając krótki formularz kontaktowy. Przedstawiciel wybranego banku przedzwoni, a z przedstawionej propozycji nie musisz skorzystać.
O czym warto wiedzieć? Z pewnością wiesz jak wziąć kredyt konsolidacyjny, co to jest za kredyt i na czym polega konsolidacja. Ale dla osób, które nie są do końca zorientowane w tematyce konsolidacyjnej, krótkie wyjaśnienia.
Co to za kredyt, ten kredyt konsolidacyjny?
Potocznie mówi się o konsolidacji, jako o łączeniu długów w jeden. Częściowo jest to prawda, ale… nie do końca.
Definicja kredytu konsolidacyjnego jest prosta: jest to kredyt celowy, który służy do spłacenia innych kredytów (pożyczek) bankowych. Nie zatem mowy o żadnym łączeniu długów (bo one mogą być już różne).
Czyli ze środków uzyskanych z kredytu nie kupisz samochodu z ogłoszenia – skorzystaj z kredytu samochodowego lub pożyczki gotówkowej. Nie kupisz również mieszkania, bo w takim przypadku należałoby skorzystać z kredytu hipotecznego.
Co daje taka „zmiana” kredytów w jeden? Ważne jest to, że zamiast dwóch, trzech lub więcej kredytów, pozostanie do spłaty tylko jeden. O ile wszystkie zobowiązania skonsolidujemy.
Dobrze, dobrze, ale zmniejszenie liczby zobowiązań, to nie jest jedyny plus konsolidacji. Istotniejsze jest to, że można uzyskać niższą ratę kredytową! W jaki sposób? Tylko w jeden: wydłużając czas kredytowania.
I w tym momencie, gładko można przejść do kolejnego punktu, jakim jest koszt kredytu.
Mniejsza rata kredytu konsolidacyjnego
I taka mniejsza rata nie bierze się z niczego. Nie jest to żadna magiczna sztuczka stosowana przez banki, aby poprawić humor kredytobiorcom. Dotyczy to każdego kredytu: rozłożenie spłaty zobowiązania na więcej miesięcznych rat, to mniejsza ich wysokość.
Ale, jest jedno… ale, jak przy kredytach. Są one oprocentowane i zostaną naliczone odsetki, które są już kosztem kredytowy.
Pożyczenie pieniędzy kosztuje, niestety. Warto zatem szukać kredytów z jak najniższym oprocentowaniem nominalnym, ponieważ kredyty konsolidacyjne są kredytami długoterminowymi, bo przecież w tym wszystkim chodzi o to, aby uzyskać mniejszą ratę.
Ale odsetki nie muszą być jednym kosztem, bo również zdarzyć się może prowizja kredytowa i ubezpieczenie. W ofertach promocyjnych banki bardzo często rezygnują z tych dwóch elementów kosztowych.
Jak wziąć kredyt konsolidacyjny i kto może skorzystać z oferty kredytu konsolidacyjnego?
Na pewno na kredycie konsolidacyjnym skorzysta bank, bo zarobi, a kto z niego może skorzystać?
Nie każdy konsument. Po pierwsze, należy spłacać przynajmniej dwa zobowiązania kredytowe, a po drugie, wymagana jest zdolność kredytowa i pozytywna historia kredytowa BIK.
Ile czasu potrzeba na konsolidację kredytów? To zależy od banku. Można skonsolidować kredyty już nawet w tym samym dniu co złożony wniosek, a może potrwać to dzień lub dwa. Wybierając jednak konsolidację hipoteczną, gdzie zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka na nieruchomości, należy spodziewać się większej liczby formalności.
Najczęstszą przyczyną konsolidacji jest możliwość obniżenia wysokości nowej miesięcznej raty, ale także zwiększenie zdolności kredytowej i uzyskania dodatkowej gotówki. Jeżeli chcemy wziąć kredyt konsolidacyjny, to należy skontaktować się z jednym z kilku banków i zapytać o konsolidację i ofertę kredytu.