Jakie konto bankowe 2022?

Założenie konta osobistego w banku nie jest trudne i można to zrobić zarówno w oddziale banku, telefonicznie jak i przez internet. Natomiast wybór banku może być już pewnym problemem ze względu na liczbę różnorodnych ofert bankowych.

jakie konto bankowe 2022

Co to jest konto osobiste? To rachunek pieniężny prowadzony przez bank lub przez SKOK na rzecz konsumentów i podmiotów prawnych, umożliwiający swobodne rozporządzanie zgromadzonymi na nim środkami pieniężnymi.
Do otworzenie i prowadzenia konta osobistego konieczne jest podpisanie umowy pomiędzy jego posiadaczem i bankiem.

Konto osobiste nie jest skomplikowanym produkt finansowym. Jest łatwe w użytkowaniu, ale o interfejsie (wygląd strony i jej funkcjonalność) można dyskutować i to nie w jednostkowych przypadkach. Ale jest to kwestia poznania rachunku. Z czasem, tak przyzwyczaimy się do „naszego” konta, że nie zamienimy go na inne, nawet wówczas, kiedy prezentuje się znacznie gorzej od konkurencji.

Oceniając konta osobiste należy kierować się oczywistymi kryteriami, które są najważniejsze z naszego punktu widzenia. Bo po co płacić za coś, z czego i tak nie będziemy korzystać?

Jakie elementy należy wziąć pod uwagę wybierając konto osobiste? Przede wszystkim należy sprawdzić opłaty, które znaleźć można w Tabeli prowizji i opłat. Wszystkie są ważne, ale najważniejsze są te, które możemy ponieść w związku z korzystaniem z rachunku, np. przelewy, wypłaty pieniędzy z bankomatów.

A może konto bankowe firmowe? Konto bankowe dla firm jednoosobowych – gdzie założyć rachunek firmowy.


W jakim banku konto za darmo?

Mija już ponad 4 lata, jak prawo zobowiązuje wszystkie banki i SKOK-i do zamieszkania w swojej ofercie również darmowego konta osobistego (podstawowy rachunek płatniczy). Miało to zachęcić głównie do korzystania z bankowości osób, które nigdy nie posiadały takiego rachunku, np. ludzi o niskich dochodach czy seniorów.

Możliwość założenia takiego bezpłatnego konta są jednak ograniczone i z takiem możliwości mogą skorzystać wyłącznie osoby nie posiadające w momencie składania wniosku, żadnego innego rachunku bankowego (z wyłączeniem rachunków walutowych).

Ograniczenia w użytkowaniu darmowego konta osobistego:

  • 5 przelewów w miesiącu (zlecenia stałe również),
  • 5 transakcji w bankomatach i wpłatomatach obcego dostawcy (nielimitowane wypłaty z bankomatów i wpłaty w wpłatomatach należących do banku).

Jakie jest najtańsze konto bankowe?

Najtańsze konto bankowe to oczywiście takie, za które nic nie zapłacimy. Naturalną rzeczą jest chęć uniknięcia opłat lub chociażby ich ograniczenia. Jest to możliwe.

Najczęstszym warunkiem stawianym przez banki, aby uniknąć opłat za ich prowadzenie i za obsługę kart dołączonych do rachunku jest:

  • comiesięczna wpłata minimalnej kwoty na konto oraz
  • wykonanie określonej liczby transakcji kartą w miesiącu.

Takie warunki najczęściej zwalniają z opłat i można z rachunku korzystać bezpłatnie. Pamiętajmy, że inne opłaty mogą być pobierane, zwłaszcza, jeżeli wybraliśmy dodatkowe opcje czy dokonujemy operacje w oddziale banku.
Podkreślić należy jeszcze raz, że przed podpisaniem umowy należy sprawdzić wykaz możliwych do poniesienia opłat i prowizji.