Kiedy zdecydować się na konsolidację kredytów i wziąć kredyt konsolidacyjny

Kiedy można rozważyć skonsolidowanie zobowiązań i skorzystanie z kredytu, a kiedy jest to najbardziej wskazane? Tak w zasadzie są dwa szczególnie istotne przypadki.

kiedy wziąć kredyt konsolidacyjny

Oczywistym pytaniem, które należy sobie zadać już na samym początku brzmi: po co brać kredyt konsolidacyjny? Jaki jest cel takiego kredytowania?

Kredyt konsolidacyjny, który ściśle się wiąże z konsolidacją kredytową, jest kredytem celowym – pozwala spłacić wybrane bieżące zobowiązania w wybranych bankach.

Wiemy już zatem, na co można przeznaczyć takie finansowanie. Przykładowo spłacamy dwa różne kredyty gotówkowe, to przeprowadzając konsolidację, kredytem konsolidacyjnym spłacamy je i zamykamy nasze relacje z bankiem (o ile nie korzystamy w danym banku z innych produktów finansowych).

Skonsolidować można nie tylko kredyty gotówkowe, ale i kredyty ratalne, samochodowe, mieszkaniowe, a nawet i limity w kontach i zadłużenie na kartach kredytowych.

W zasadzie to można włączyć do konsolidacji każdy dowolny kredyt konsumencki, ale o warunkach konsolidacji decyduje bank, który go oferuje.

Można wziąć kredyt konsolidacyjny, ponieważ…

No dobrze, konsolidacja kredytów ma zatem jeden plus: pozwala zmniejszyć liczbę zobowiązań bankowych, które aktualnie spłacamy. Czy jest to jedyna zaleta konsolidacji? Nie tylko jedna. Bo bardziej istotne są dwie inne kwestie.

Pierwsza jest taka, że można zmniejszyć nową ratę w stosunku do sumy rat kredytów, które postanowiliśmy skonsolidować. Jest to „zasługa” wydłużenia czasu kredytowania.

Druga kwestia, to zwiększona zdolność kredytowa. I jest ona konsekwencją zmniejszenia raty. Mniejsze wydatki budżetowe, to i większe możliwości sfinansowania kolejnego zadłużenia.

Kolejny kredyt lub pożyczka powinna być rozważana, tylko wówczas, kiedy mamy stabilną i dobrą sytuację finansową. A banki konsolidując kredyty, mogą zaproponować wówczas tzw. dodatkową gotówkę.

Gdzie można dostać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny można dostać w banku lub w SKOK-u. A w firmie pożyczkowej? Nie, nie można. Co najwyżej możesz zapytać o pożyczkę gotówkową. A czy podmiot oferujący taką pożyczkę, opatrzy ją przymiotnikiem „konsolidacyjna”, to sprawa drugorzędna. Pozostanie pożyczką, którą można przeznaczyć na dowolny cel. Oczywiście będzie dużo, dużo droższa niż podobna pożyczka/kredyt w banku.

W banku można otrzymać również pożyczkę konsolidacyjną. Różnica pomiędzy pożyczką, a kredytem jest taka, że pieniądze z pożyczki otrzymamy na konto i samodzielnie spłacamy wybrane zobowiązania. W przypadku kredytu bank to zrobi za nas. Nie przekazując środków finansowych.

Kiedy można wziąć kredyt konsolidacyjny, a kiedy trzeba?

Każdy kredyt można wziąć, kiedy ocena kredytowa, którą przeprowadzi bank, będzie pozytywna. Składa się na nią przede wszystkim zdolność i wiarygodność kredytowa.

I wówczas można złożyć wniosek o kredyt.

Bank może dokonać wstępnej oceny kredytowej już na etapie pierwszego kontaktu z bankiem, a ostateczną przeprowadza w momencie składania wniosku kredytowego.

Jeżeli są znaczne opóźnienia w płatnościach rat lub nasze dane znajdują się w którejś z baz dłużników, to nawet przy odpowiedniej zdolności, kredytu nie otrzymamy.

Nad kredytem należy się mocniej zastanowić, w przypadkach o których wspomniano już powyżej: jeżeli chcemy spłacać jeden kredyt, z mniejszą miesięczna rata i zwiększyć zdolność kredytową.

Kiedy jeszcze można wziąć kredyt konsolidacyjny? Kiedy zamierzamy skorzystać z dodatkowej gotówkowi (pożyczki gotówkowej) lub za jakiś czas będziemy składać wniosek o kredyt lub pożyczkę.

Pamiętaj! Kredyt konsolidacyjny to również i koszt kredytowy. Każdy kredyt ma swoją cenę. Zmniejszając ratę kredytową należy wydłużyć czas kredytowania, co równocześnie powoduje wzrost kosztów odsetkowych.

Temat konsolidacji kredytów został również poruszony w osobnych tematach: