Konsolidacja kredytów jak to działa?

Jak działa konsolidacja kredytów? Należy wyjaśnić, że jest to kredyt jak każdy inny, tylko, że jest to kredyt celowy, a to oznacza, że jest przeznaczony wyłącznie (w tym przypadku) na spłatę wybranych zobowiązań kredytowych spłacanych w tym samym lub różnych bankach.

Kredyt celowy nie oznacza, że kredyt nie może zostać przekazany na konto kredytobiorcy. Zasada celowości jest immanentną cechą kredytów i oznacza zawsze cel przeznaczenia udostępnionych środków finansowych. Przykładem takiego kredytu jest kredyt hipoteczny.

Sam kredyt konsolidacyjny jest finalnym procesem przeprowadzonej konsolidacji kredytów. Bank, na podstawie wniosku kredytowego, w którym wyszczególnione zostały kredyty i pożyczki do skonsolidowania, spłaca je samodzielnie z udostępnionego kredytobiorcy kredytu. Całkowita kwota do spłaty składa się z pożyczonego kapitału (suma rat kredytowych spłaconych zobowiązań) oraz kosztów kredytowych.

Istnieje również możliwość skorzystania z dodatkowych środków finansowych, przyznawanych przez bank, które mogą być dowolnie spożytkowane przez kredytobiorcę. I nie jest to żaden wyjątek w konsolidacji kredytowej. Jest to bowiem pożyczka gotówkowa, niejako automatycznie włączana do konsolidowanych zobowiązań.

Dlatego jest możliwe "przeniesienie" jednego kredytu do innego banku w ramach konsolidacji, z jednoczesnym ubieganiem się dodatkową pożyczkę lub kredyt.

Konsolidacja krok po kroku

Schemat konsolidacji kredytów można rozpisać w kilku punktach:

1. Decyzja o konsolidowanych kredytach i pożyczkach (po stronie kredytobiorcy),

2. Oszacowanie nowej (mniejszej) raty, dzięki wydłużeniu czasu kredytowania (po stronie kredytobiorcy),

3. Złożenie wniosku kredytowego (po stronie kredytobiorcy),

4. Analiza wniosku kredytowego przez bank (analiza zdolności i wiarygodności kredytowej),

5. Pozytywna decyzja: zawarcie umowy kredytowej,

6. Spłata przez bank zobowiązań,

7. Udzielenie kredytu konsolidacyjnego (właściwie jest to wyłącznie zapis księgowy),

8. Spłata przez kredytobiorcę kredytu konsolidacyjnego zgodnie z przyjętym harmonogramem spłat.© 2023 Oferta Banków ofertabnkow.pl

 
Ta strona korzysta z plików cookie. Klikając "Zgadzam się", wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.