Konsolidacja kredytu gotówkowego z hipotecznym

Czy można skonsolidować kredyt gotówkowy z hipotecznym (mieszkaniowym)? Oczywiście, że można. Tak jest w teorii, ponieważ praktyka pokazuje, że niekoniecznie każdy bank na to wyrazi zgodę.

Obciążenie finansowe dla klienta spłacającego zarówno kredyt hipoteczny, jak i kredyt gotówkowy (jeden lub więcej) mogą być znaczne w skali miesiąca. Zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę rosnącą inflację (koszty utrzymania) oraz raty kredytów ze zmiennym oprocentowaniem. Te wszystkie czynniki mogą się skumulować na tyle, że spłata istniejących zobowiązań może sprawiać pewne trudności.

Jak sobie poradzić wówczas z takim problemem? Pozostaje renegocjowanie warunków na jakich zostały podpisanie umowy kredytowe lub połączenie ich w jeden nowy kredyt - kredyt konsolidacyjny.

Ratę kredytową można zmniejszyć poprzez zmianę warunków finansowych kredytu:

1. Obniżenie oprocentowania nominalnego kredytu (kredytów), co pozwala zmniejszyć wysokość odsetek.
2. Wydłużenie okresu kredytowania.

Niższe oprocentowanie, jak i dłuższy okres kredytowania przekłada się na zmniejszenie comiesięcznej raty kredytowej.

Konsolidacja kredytu hipotecznego z gotówkowym

W przypadku konsolidacji kredytu hipotecznego z gotówkowym (lub z kredytami/pożyczkami gotówkowymi) mamy do czynienia z kredytem konsolidacyjnym hipotecznym.

Po konsolidacji hipotecznej:

1. Rata kredytowa będzie mniejsza od sumy rat konsolidowanych kredytów i nie powinna już w takim stopniu obciążać domowy budżet.

2. Warunki kredytowania będą bardziej atrakcyjne. Oprocentowanie kredytu hipotecznego (konsolidacyjnego) będzie mniejsze od oprocentowania nominalnego spłacanych kredytów czy pożyczek gotówkowych.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny różni się w znacznym stopniu od konsolidacji gotówkowej. Jest to konsolidacja z zabezpieczeniem hipotecznym i z tego powodu, banki są bardziej skłonne do udzielania kredytobiorcy nowego finansowania na zdecydowanie korzystniejszych warunkach niż w przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego.

Konsolidacja hipoteczna to:

  • Większa maksymalna kwota kredytowania - wysokość kredytu w przypadku zabezpieczenia hipotecznego (bez konsolidacji kredytu hipotecznego) może stanowić 70-80% wartości zabezpieczonej nieruchomości.
  • Niższe oprocentowanie nominalne kredytu - niewiele wyższe od kredytu hipotecznego, na poziomie pożyczek hipotecznych, ale znacznie niższe od kredytów gotówkowych.
  • Długi okres kredytowania - nawet 20-25 lat.
  • Przedsięwzięcie bardziej skomplikowane i dłuższe w procedowaniu od konsolidacji gotówkowej i jednocześnie może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Oczywiście, do uzyskania kredytu konsolidacyjnego hipotecznego nie wystarczy wyłączenie posiadanie nieruchomości, ale wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa i pozytywna historia kredytowa w BIK. Konieczne będzie także dostarczenie dokumentów potwierdzających posiadanie zobowiązania w innych bankach - związane z konsolidacją, zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach - do wyliczenia zdolności kredytowej.

Konsolidacja hipoteczna jest czasochłonna, ale w porównaniu do podobnych kredytów konsolidacyjnych gotówkowych, będzie z pewnością tańsza.



© 2023 Oferta Banków ofertabnkow.pl

 
Ta strona korzysta z plików cookie. Klikając "Zgadzam się", wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.