Konta osobiste. Rachunki bankowe

Najbardziej popularnym produktem finansowym oferowanym przez banki, nie są wcale kredyty gotówkowe, ale rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, w skrócie ROR - konta osobiste. Jest to podstawa do korzystania z wszelkich usług finansowych oferowanych przez banki.

Można sobie wyobrazić, że konsumenci nie słyszeli o konsolidacji i kredytach konsolidacyjnych, kredytach refinansowych, ale żeby ktoś, kto wkracza w dorosłe życie, nie wiedział co to jest konto osobiste? Wydaje się niemożliwe.

Coraz więcej osób posiada więcej niże dwa rachunki bankowe, często oddziela wydatki osobiste od biznesowych (jeżeli prowadzi działalność gospodarczą, to najczęściej korzysta z konta firmowego), dokonuje przelewów, gromadzi oszczędności czy wypłaca gotówkę z bankomatów, dzięki karcie dołączonej do konta. Mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie bez posiadania konta bankowego.

Banki odpowiadają szeroką ofertą w tym zakresie na generowane zapotrzebowanie, proponując liczne konta osobiste, a które można otworzyć nie tylko w placówce bankowej, ale i telefonicznie, jak i przez internet.

Podejmujesz pierwszą pracę w życiu i pracodawca (oczywiści) wymaga podania numeru konta, na które będzie przelewać wynagrodzenie? Poniżej zapoznasz się z najnowszą ofertą kont bankowych, które to możesz szybko założyć przez internet.

Konta osobiste w ofercie banków

Co można zauważyć na podstawie propozycji poniżej, to to, że nie tylko liczba propozycji jest bardzo duża, ale i zróżnicowana, co sprawia, że wybór najlepszego konta osobistego nie jest wcale łatwe.

Ale można sobie z tym poradzić, jeżeli będziemy w stanie zdefiniować własne potrzeby i oczekiwania. Wówczas dokonanie świadomego wyboru będzie o niebo łatwiejsze.

Konto osobiste, czyli Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy (ROR) jest rachunkiem bieżącym przeznaczony dla osób fizycznych. Dla osób zakładających działalność gospodarczą lub już ją prowadzących, dedykowane są rachunki firmowe.

Do czego służy konto osobiste? Do wszelkiego rodzaju transakcji, które przeprowadzamy w życiu codziennym. Na konto otrzymujemy wynagrodzenie, gromadzimy oszczędności, dokonujemy przelewów i płacimy rachunki. Za pomocą konta bankowego możemy zakładać lokaty, kupować inne produkty finansowe czy wnioskować o kredyt, pożyczkę lub limit w koncie.

W „prezencie” od banku otrzymać można do rachunku kartę debetową, która umożliwia dokonywanie transakcji w sklepach i wypłatę środków z bankomatów, do wysokości dostępnych środków na koncie.

O tym czy za prowadzenie konta bankowe i korzystanie z karty pobierane są opłaty, w jakiej wysokości i od czego jest to uzależnione, należy sprawdzić w regulaminie oraz w Tabeli prowizji i opłat.

Jakie konto bankowe wybrać?

Krótko o tym już było na początku: zdefiniuj swoje potrzeby. To bardzo ważne. Co z tego, że bank oferuje kilka różnych bonusów, ale inne dodatkowe opcje nie będą Tobie potrzebne, a będziesz musiał za nie płacić?

Ważne pytanie, które należy sobie zadać powinno brzmieć: do czego konto bankowe jest mi potrzebne? Zasadniczy powód – wypłata wynagrodzenia na konto (może być to równie dobrze emerytura lub renta). Ok. Wiadomo, że te pieniądze będą wówczas wykorzystane na konsumpcję i liczne opłaty. Czy w takim razie będziesz wykonywać przelewy bezpośrednio z konta czy może wypłacać pieniądze z bankomatów i płacić rachunki na poczcie, a w sklepach gotówką?

Istotne jest, aby zatem zorientować się, ile kosztują przelewy (czy są darmowe wszystkie czy jest pewien limit), czy za wypłatę gotówki z bankomatu jest pobierane prowizja (w jakiej kwocie, czy dotyczy to tylko bankomatów innych niż „naszego” banku czy wszystkich).

Jeżeli otrzymujesz kartę do konta, to bank może pobierać opłatę miesięczną za jej użytkowanie (a właściwie za to, że z niej nie korzystasz). Część banków rezygnuje z pobierania opłat, jeżeli wykonasz określoną liczbę transakcji w miesiącu.

Opłata może być również pobierana za prowadzenie konta, jeżeli wpływy będą poniżej wymaganego minimum.

Nowe konto bankowe, to nowe możliwości

Konto bankowe pozwala na korzystanie z nowoczesnych rozwiązań, np. mogą to być płatności mobilne czy korzystanie z nieszablonowych aplikacji zintegrowanych z kontem. Cenisz sobie nowoczesność i nie boisz się nowinek technicznych? To takie konto osobiste może być właśnie dla Ciebie.

Warto również zwrócić uwagę na liczne premie, które oferują banki za założenie takiego rachunku osobistego w promocji. A to bardzo często motywuje do jego założenia.

1. Konto z oprocentowaniem oszczędności do 6,5% w skali roku i z bonusem do 450 zł!
2. Zyskaj nawet 500 zł z nowym kontem plus zwroty za zakupy.
3. Wypłata gotówki do 300 zł w punktach usługowych i handlowych oznakowanych symbolem Visa cash.
4. Atrakcyjna oferta kursów wymiany walut.
5. Odbierz voucher 400 zł z dostępem do serwisu CANAL+ online na 6 miesięcy w prezencie!
6. 0 zł za wypłaty gotówki kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie.

Ważne jest również to, że konto osobiste może być pomocne w trudnej nauce oszczędzania. Co prawda konta ROR nie są atrakcyjnie oprocentowane, ale dają dostęp do skorzystania z licznych i obecnie, to również należy podkreślić, atrakcyjnych produktów oszczędnościowych.

Wybieram najlepsze konta osobiste. Na co zwrócić uwagę?

Należy zwrócić uwagę na to wszystko o czym była mowa powyżej. Jeżeli już wiesz dlaczego zdecydowałeś się na założenie konta lub jego zmianę, określiłeś własne potrzeby i oczekiwania, to możesz porównywać oferty bankowe i dokonać właściwego wyboru.

Zwróć uwagę przede wszystkim na:

Opłaty i prowizje: za prowadzenie rachunku, korzystanie z karty i wypłaty gotówki z bankomatów. Przeanalizuj ich wysokość i warunki, które należy spełnić, aby ich uniknąć. Wiele osób o tym zapomina, ale sprawdź, jakie są koszty operacji dokonywanych w oddziale banku.

Dostęp do konta. Czy w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, uczelni, pracy znajduje się bankomat banku, z którym podpiszesz umową. Wypłata gotówkę z innego bankomatu może wiązać się z naliczeniem prowizji, ale i Twój bank może taką prowizję pobierać! Banki coraz częściej ustalają minimalne limity, od których nie pobierają opłat.

Aplikacja mobilna. Jeżeli zamierzasz z niej korzystać, to sprawdź, jakie daje możliwości (np. Blik, Google Pay, Apple Pay, itp.).

Usługi ekstra. Konto osobiste nie kończy się na przelewach i karcie dołączonej do konta. To coraz większa gama dodatkowych usług, z których możesz korzystać i które mogą się przydać na co dzień.

Promocje z kontem. W każdy miesiącu jest co najmniej kilka promocji. Zwłaszcza dotyczy to bonusów gotówkowych i zwrotów za zakupy. Pamiętaj, aby dokładnie przeczytaj regulamin każdej propozycji.

Oprocentowanie kont bankowych – kiedyś lekceważone, obecnie, kiedy mamy do czynienia z wysoką inflacją, coraz bardziej docenianie. Konta osobiste w większości są dość nisko oprocentowane, ale można skorzystać z konta oszczędnościowego danego banku lub lokat terminowych. Dodatkową nadwyżkę finansową nie będzie Tobie „zjadać” inflacja, a w każdym bądź razie, ograniczysz to w pewnym zakresie.© 2023 Oferta Banków ofertabnkow.pl

 
Ta strona korzysta z plików cookie. Klikając "Zgadzam się", wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.