Kredyt gotówkowy a odnawialny

Kredyt gotówkowy a odnawialny, który wybrać i kiedy? Podstawową zaletą kredytów gotówkowych są minimalne formalności, a decyzję kredytową można otrzymać bardzo szybko. Zwłaszcza wówczas, kiedy jest to:

 • stosunkowo niewielka kwota, z krótkim czasem kredytowania,
 • o kredyt wnioskujemy w "swoim" banku (w banku, na konto którego wpływa wynagrodzenie).
 • Dodatkowo wniosek o kredyt gotówkowy w niektórych z banków można złożyć przez internet. Oferta banków, gdzie można zapytać o kredyt gotówkowy, znajduje się poniżej.

  Kredyt odnawialny jako rodzaj kredytu gotówkowego

  Kredyt odnawialny, czasami nazywany linią kredytową i kredytem w rachunku (nie jest to debet kredytowy), jest dodatkową możliwością skorzystania z środków finansowych.

  Na czym polega korzystanie z takiego kredytu? Brak jest definicji kredytu odnawialnego, jednak jego charakterystyczną cechą jest to, że możemy korzystać z przyznanego przez bank ustalonego limitu kredytowego, który odnawia się za każdym razem, kiedy tylko spłacimy wykorzystaną część limitu.

  Uzyskujemy zatem możliwość dodatkowego zadłużenia się na dowolny cel, do wysokości przyznanego limitu.

  Jeżeli na rachunku bankowym mamy 3 tys. zł, a przyznany limit to 7 tys. zł, to dysponujemy 10 tys. zł. Każdy wpływ na konto nowych środków zmniejsza zadłużenie.

  Podobnie jak w przypadku kredytów gotówkowych, tak i również w przypadku kredytu odnawialnego, wysokość limitu na koncie (kredytu) zależy od oceny kredytowej i z reguły nie przekracza dwukrotności lub trzykrotności uzyskiwanych dochodów.

  Przykładem kredytu odnawialnego jest również umowa o kartę kredytową.

  Kredyt odnawialnych nie należy jednak mylić z tzw. debetem na koncie, który można uruchomić telefonicznie lub w placówce bankowej, będący dodatkową funkcją w ROR-ze. Natomiast linia kredytowa wymaga już podpisania umowy kredytowej.

  Podstawowe różnice pomiędzy limitem kredytowym, a kredytem gotówkowym

  Najważniejsze różnice jakie zachodzą pomiędzy limitem kredytowym a kredytem gotówkowym.

  Zarówno limity kredytowe, jak i kredyty gotówkowe są oprocentowane podobnie, jednak całkowity koszt może być inny. W przypadku linii kredytowych odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej kwoty kredytu i przez czas, w którym korzystaliśmy z pieniędzy. Natomiast w przypadku kredytu gotówkowego odsetki są naliczone z góry, od całości przyznanej kwoty, niezależenie kiedy i w jaki sposób skorzystamy ze środków finansowych.

  Nie należy zatem również zapominać, że w przypadku kredytu odnawialnego po upływie rocznej umowy lub w przypadku zmniejszenia dostępnego limitu, naliczona zostanie prowizja.

  Przeczytaj również:

  

  © 2023 Oferta Banków ofertabnkow.pl

   
  Ta strona korzysta z plików cookie. Klikając "Zgadzam się", wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.