Czy w ciężkich czasach, ratunkiem dla domowego budżetu może być kredyt lub pożyczka?
Każdy kredyt na nagłe i niezaplanowane wydatki jest być może szybkim sposobem na załatanie dziury budżetowej, ale nie jest to najlepszy sposób na podreperowanie finansów. Bardzo często prowadzi to do powstania dużych kłopotów finansowych - ostatecznie pieniądze będzie trzeba oddać...
Każda decyzja kredytowa powinna być przemyślana i najlepiej, aby była zaplanowana z dużym wyprzedzeniem. Najczęściej kredyt lub pożyczkę bierzemy na konkretny cel, np.:
Mając zaplanowane z dużym wyprzedzeniem, sfinansowanie zakupu określonego produktu (lub zrealizowanie usługi) możemy się na to lepiej przygotować. Nie tylko zapoznać się na spokojnie z propozycjami banków i dopasować konkretny produkt kredytowy, a również zaoszczędzić pieniądze, aby zaciągnąć jak najmniejsze zobowiązanie kredytowe.
W przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych i niespodziewanych wydatków nie mamy czasu na podejmowanie decyzji. Należy jednak działać rozważnie i bez emocji, aby nie pożyczyć szybko, ale bardzo drogo np. w firmie pożyczkowej. Skontaktuj się z bankiem (może to być Twój, który prowadzi konto osobiste lub inny), aby znaleźć rozwiązanie. Możliwości może być kilka: od restrukturyzacji jednej umowy kredytowej, aż po konsolidację kredytów - wszystko po to, aby zmniejszyć wysokość płaconych rat.
Jakie są rodzaje kredytów i pożyczek oferowanych przez banki? Jest kilka różnych, generalnie najbardziej popularne oferty banków w 2023 dotyczą:
Do tej grupy nie można wliczyć, również popularnych chwilówek i pożyczek ratalnych w firmach pożyczkowych.
Kredyty i pożyczki gotówkowe, to jedne z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki. Nie tylko, że oferuje je każdy bank komercyjny i spółdzielczy, ale są instytucje, które mają po kilka różnych kredytów gotówkowych.
Pieniądze pozyskane z pożyczki gotówkowej mogą zostać dowolnie wydane - na dowolny cel nie związany z ewentualnie prowadzoną działalnością gospodarczą.
Zalety pożyczek gotówkowych:
Wady pożyczek gotówkowych:
Pożyczkę gotówkową można łatwo wziąć, ale trudniej spłacić. Nie obejdzie się zatem bez konieczności przeanalizowania sytuacji finansowej, zarówno obecnej, jak i przyszłej, możliwości udźwignięcia spłaty przez domowy budżet. Jeżeli nie masz pewności, że sobie poradzisz ze spłatą comiesięcznych rat, to nie należy składać wniosku kredytowego.
Pamiętaj! Nie oddajesz tylko pożyczonego kapitału, ale również koszty kredytowe.
Posiadanie własnego mieszkania czy domu jest marzeniem wielu osób. Na kupno nieruchomości za gotówkę może pozwolić sobie jednak niewiele osób, dlatego zdecydowana większość szuka pomocy w banku, decydując się na kredyt hipoteczny.
Kredyt hipoteczny pozwala sfinansować inwestycję, ale tak w zasadzie, aż do momentu spłaty całego zobowiązania nie jesteś pełnym właścicielem nieruchomości. Jeżeli z jakiegoś powodu zaprzestaniesz spłatę kredytu, to nieruchomość przechodzi na własność banku.
Główną cechą kredytu hipotecznego jest to, że może być przeznaczony wyłącznie na cele związane z zakupem, budową czy remontem nieruchomości, a zabezpieczeniem kredytu jest zastaw zakupionej hipoteki.
Kredytu hipotecznego nie można uzyskać od ręki czy przez internet. Banki bardzo dokładnie sprawdzą potencjalnego kredytobiorcę pod kątem uzyskiwanych zarobków, formy zatrudnienia, sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, posiadanego wkładu własnego.
Średnia wartość kredytu hipotecznego przekracza 200 tys. zł, a okres kredytowania może wynieść nawet 35 lat.
Zalety kredytu hipotecznego:
Wady kredytu hipotecznego:
Kredyty konsolidacyjne to produkty kredytowe, którymi zainteresowanie rośnie w czasach kryzysowych i są ściśle związane z konsolidacją wybranych zobowiązań spłacanych w tym samym lub w różnych bankach.
W czasach dobrej koniunktury gospodarczej, kiedy ceny pozostają na stabilnym poziomie, a wynagrodzenia rosną, to bardzo chętnie sięgamy po kredyty gotówkowe, ratalne i zwiększamy limity w rachunkach ROR.
Wszystko jest jak w najlepszym porządku, kiedy nie ma problemu z ich bieżącą spłatą. Ale w czasie kryzysu gospodarczego, kiedy tak jak obecnie, mocno rośnie inflacja i domowe wydatki, a dochody pozostają na tym samym poziomie, może pojawić się problem z regulowaniem rat.
W najgorszej sytuacji są ci kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty z oprocentowaniem zmiennym - każda podwyżka stóp procentowych powoduje wzrost rat kredytowych. W końcu może okazać się, że wydatki domowe zrównają się z dochodami i nastąpi katastrofa finansowa.
Aby temu zapobiec, aby obniżyć wysokość płaconych rat, dokonuje się konsolidacji kredytów. Ma ona bowiem wiele zalet. To nie tylko lepsza organizacja domowych finansów, poprzez zmniejszenie liczby zobowiązań kredytowych, ale i również zmniejszenie wysokości nowej raty kredytowej w stosunku do sumy raty konsolidowanych kredytów.
Procedura związana z konsolidacją i kredytem konsolidacyjnym gotówkowym nie różni się od zwykłego kredytu gotówkowego. Jedynym dodatkowym elementem jest to, że we wniosku kredytowym należy podać zobowiązania bankowe, które chcemy skonsolidować.
Dla kredytu konsolidacyjnego gotówkowego (drugim rodzajem jest hipoteczny) maksymalna kwota możliwa do uzyskania to 200-250 tys. zł, a maksymalny czas spłaty wynosi 10 lat.
Zalety konsolidacji kredytów (ale nie kredytu konsolidacyjnego):
Wady kredytu konsolidacyjnego:
O konsolidacji więcej informacji znajdziesz w serwisie kredytyporownywarka.pl Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?
Karty kredytowe należą do kredytów odnawialnych, a wniosek o jej wydanie można złożyć nie tylko w banku, w którym mamy konto bankowe. Podobnie jak w przypadku kredytów gotówkowych, bank oceni zdolność kredytową i na tej podstawie podejmie decyzję o przyznaniu limitu kredytowego.
Jak nie widać nie trzeba brać pożyczki gotówkowej, aby korzystać z dodatkowych pieniędzy z przeznaczeniem na dowolny cel.
Karta kredytowa pozwala na płacenie w sklepach stacjonarnych i internetowych za zakupione towary i usługi, ale posiada również wiele dodatkowych funkcji czy możliwości skorzystania z i rabatów i bonusów.
Zalety kart kredytowych:
Wady kart kredytowych:
Być może, zaraz po kredytach i pożyczkach gotówkowych - limit w koncie bankowym - jest najpopularniejszym kredytem, z którego korzystają Polacy.
Ma kilka zasadniczych zalet i pozwala szybko sfinansować mniejszy lub większy wydatek, bez konieczności zaciągania kredytu gotówkowego.
Wystarczy tylko złożyć wniosek w banku, w którym mam konto osobiste (i najlepiej byłoby, aby na ten rachunek wpływało wynagrodzenie), aby otrzymać limit kredytowy.
Decydując się na limit w koncie, otrzymujesz od banku możliwość korzystania z dodatkowych środków, jeżeli skończą się Twoje własne. Gotówkę taką możesz przelewać, wypłacać z bankomatów, płacić za towary i usługi. Odsetki są naliczane wyłącznie za wykorzystane środki, do momentu, kiedy nie zostaną spłacone.
Bardzo często mówi się, że jest to limit odnawialny, ponieważ jest każdorazowo odnawiany po jego spłaceniu.
Zalety limitu kredytowego w koncie:
Wady limitu kredytowego w koncie:
Nie ma możliwości, aby otrzymać kredyt lub pożyczkę w banku nie mając dobrej oceny kredytowej. Najważniejsze są dwa elementy:
Wysokość uzyskiwanych miesięcznych dochodów można przedstawić:
Im wyższa jest zdolność kredytowa, tym na większy kredyt można liczyć, pamiętając jednocześnie, że każdy z banków wylicza ją nieco w inny sposób, stosując jednak te same parametry (czynniki). Stąd w jednym banku nasza zdolność kredytowa może być większa, a w innym mniejsza.
Nie ma zatem ŻADNEJ możliwości, aby uzyskać kredyt w banku bez zdolności kredytowej lub bez sprawdzenia bazy BIK.
© 2023 Oferta Banków ofertabnkow.pl