Kredyt konsolidacyjny bez prowizji

Kredyt konsolidacyjny bez prowizji w ofercie banków w promocji. Prowizja to dodatkowy koszt, który tylko zwiększa cenę kredytu. Jeżeli można ją uniknąć, to bardzo dobrze. Niekoniecznie jednak ma ona znaczący wpływ na cenę zobowiązania.

kredyt konsolidacyjny bez prowizji

Dostępna oferta kredytów i pożyczek konsolidacyjnych, dla osób, które są zadłużone w bankach, pozwala takim kredytobiorcom, „zamienić” liczne zobowiązania w jeden kredyt.

Obecnie wielu Polaków spłaca co najmniej kilka zobowiązań finansowych. To nie musi być tylko kredyt gotówkowy i pożyczka, ale również kredyty hipoteczne, samochodowe czy ratalne. Niektórzy „zapominają”, że kredyt może być zaciągnięty w kartach kredytowych i limitach w rachunkach bankowych.

Jeżeli nie spłacasz kredyt w limitach, zadłużenie na kartach kredytowych, to musisz się liczyć z tym, że płacisz wysokie odsetki. Oprocentowanie tych zobowiązań jest w praktyce najwyższe spośród wszystkich produktów kredytowych w bankach.

Z zadłużeniem bankowym można sobie oczywiście poradzić, ale… Nie tylko, że musi nam zostać jakaś część dochodów, na płacenie rat, ale i wydatki (z wyłączeniem rat kredytowych) nie powinny rosnąć. Ale jeżeli wszystko rośnie? A obecnie tak jest: raty kredytowe z oprocentowanie zmiennym, prąd, gaz, czynsz, podstawowe wydatki konsumpcyjne. Coraz trudniejsze może być „spięcie” domowego budżetu.

Nie ma się zatem co dziwić, że szukamy jakiejkolwiek pomocy, aby sobie z tym wszystkim poradzić. Pewnym rozwiązaniem zaistniałych problemów może być kredyt konsolidacyjny bez prowizji, ale! Nie leczy on przyczyny, ale tylko łagodzi skutki finansowe.

Kredyt konsolidacyjny bez prowizji w ofercie banków

Kredyt konsolidacyjny bez prowizji od pewnego czasu, coraz częściej pojawia się w ofercie banków. Zwłaszcza dotyczy to propozycji promocyjnych. Dlaczego tak się dzieje? Wpływa na to nie tylko fakt, że banki chcą pozyskać nowych klientów, ale i to, że oprocentowanie nominalne kredytów jest ustalane na coraz wyższych poziomach.

Kilkanaście miesięcy temu oprocentowanie nominalne w wysokości 6,50%-6,99%, to była świetna propozycja kredytowa. Dzisiaj? Jeżeli znajdziemy je obecnie w przedziale 10,99%-11,99%, to już jest dobrze. Jeżeli inflacja nie zwolni (nie zatrzyma się), to RPP NBP będzie nadal podnosić stop procentowe i tym samym jesteśmy skazani na jeszcze wyższe oprocentowanie kredytów.

To wszystko sprawia, że banki zarabiają coraz większe kwoty z tytułu pobieranych odsetek. W takim przypadku można zrezygnować z prowizji.

Poniżej można znaleźć zarówno pożyczkę konsolidacyjną, jak i kredyt konsolidacyjny bez prowizji.

Kredyt konsolidacyjny z prowizją i odsetki

Można policzyć, jaki wpływ na koszt kredytu konsolidacyjnego ma prowizja.

Załóżmy, że konsolidacja jest przeprowadzana na kwotę 20 tys. zł. Wybieramy zatem kredyt konsolidacyjny na 20 tys. zł.

Cofnijmy się o kilkanaście miesięcy, do czasów „przedpaździernikowych”. Jest sierpień 2021 roku. Oprocentowanie nominalne roczne kredytu konsolidacyjnego w Banku A wynosi 7%, prowizja 0%. Zatem odsetki będą stanowić jedyny koszt kredytowy, stanowiący tym samym całkowity koszt kredytu. Okres kredytowania od 4 do 7 lat. Rata kredytowa (równa) i całkowity koszt kredytu wyniesie:

 • 4 lata – 478,92 zł – 2 988,39 zł,
 • 5 lat – 396,02 zł – 3 761,44 zł,
 • 6 lat – 340,98 zł – 4 550,57 zł,
 • 7 lat – 301,85 zł – 5 355,70 zł.
Rata kredytowa będzie się zmniejszać wraz z wydłużeniem czasu spłaty (i jest to plus konsolidacji), a koszt odsetkowy będzie rósł (co jest oczywistym minusem kredytów).

W tym przypadku koszt całkowity kredytu składa się w 100% z kosztów odsetkowych. A jeżeli zostanie naliczona prowizja?

Kredyt konsolidacyjny oprocentowanie 7%, prowizja 10%

Teraz będzie Bank C, w którym oprocentowanie nominalne roczne kredytu wynosi podobnie 7%, ale już bank nalicza prowizję (10%). Nie jest ona kredytowana, do zapłacenia z góry i wliczona jest do kosztów całkowitych kredytu. Oczywiście, że koszt kredytu wzrośnie. Prowizja 10% od 20 tys. zł, to 2000 zł.

Koszt całkowity wyniesie:

 • 4 lata – 4 988,39 zł,
 • 5 lat – 5 761,44 zł,
 • 6 lat – 6 550,57 zł,
 • 7 lat – 7 355,70 zł.

Tym samym, prowizja, odpowiednio, będzie stanowić następujący procent kosztów całkowitych:

 • 4 lata – 40%,
 • 5 lat – 35%,
 • 6 lat – 31%,
 • 7 lat – 27%.

Im dłużej spłacany będzie kredyt, to tym samym prowizja ma mniejszy udział w koszcie całkowitym. Ale im krótszy czas spłaty, to będzie ona miała istotniejszy wpływ na cenę zobowiązania.

Można to zaobserwować łatwo w przypadku pożyczek pozabankowych krótkoterminowych, które są udzielane do 30-60 dni.

Kredyt konsolidacyjny oprocentowanie 11% bez prowizji

Obecnie oprocentowanie nominalne kredytów konsolidacyjnych jest bliższe 11%, a nawet i większe niż 11%. Jasne jest, że i suma odsetek będzie większa.

„Nowa” rata kredytowa oraz koszt odsetkowy (całkowity) wyniesie:

 • 4 lata – 516,91 zł – 4 811,70 zł,
 • 5 lat – 434,85 zł – 3 761,44 zł,
 • 6 lat – 380,68 zł – 6 090,91 zł,
 • 7 lat – 342,45 zł – 8 765,69 zł.

Jeżeli zostanie jeszcze dodatkowo pobrana prowizja kredytowa, to koszt całkowity będzie jeszcze większy.

Zwróćmy również uwagę, że jeżeli stopy procentowe NBP zostaną podwyższone, to wzrośnie oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych, które są oprocentowane zmienną stopą procentową, a to spowoduje wzrost płaconych rat kredytowych.

Konsolidacja kredytów pozwala połączyć wiele różnych zobowiązań kredytowych, zmniejszyć ratę, ale należy jednak mieć na uwadze, że zadłużenie nam się zwiększy. Niekiedy może to być znaczna kwota, a do stanu przed konsolidacją wrócimy dopiero po kilku lub kilkunastu zapłaconych ratach.