Kredyt konsolidacyjny co to znaczy?

Kredyt konsolidacyjny co to znaczy? Najważniejsze jest ustalenie, jakie zobowiązania kredytowe chcesz skonsolidować, a następnie je podliczyć, aby wstępnie określić wysokość kredytu konsolidacyjnego.

Co można skonsolidować? Przede wszystkim skonsolidować można kredyty bankowe – kredyty gotówkowe (kredyt gotówkowy o tych 5 rzeczach warto pamiętać), samochodowe, zadłużenie na kartach kredytowych i w kontach ROR, ale także kredyty hipoteczne (co to jest kredyt hipoteczny oferty banków i pośrednicy). Ostatecznie, to i tak bank dokonujący konsolidacji, określa najważniejsze zasady: co można skonsolidować i na jakich warunkach.

W kolejnym kroku, należy zapoznaj się z propozycjami banków, tych które mają w swojej ofercie kredyty i pożyczki konsolidacyjne. Warto pamiętać o tym, że propozycje kredytowe zmieniają się, wycofywane są stare i pojawiają się nowe, zwłaszcza obecnie, kiedy stopy procentowe nie są stabilne, ale praktycznie w każdym miesiącu są wyższe.

Zwróć uwagę na oferty bankowe promocyjne, np. bez prowizji czy z obniżonym oprocentowaniem.

Jeżeli masz wystarczająco dużo czasu, to należałoby skontaktować się z minimum dwoma bankami, aby porównać szczegółowo oferty. Dzięki temu można wybrać taniej. Jeżeli nie masz na to czasu, to zawsze można podjąć próby wynegocjowania lepszych warunków kredytowych, np. poprzez obniżkę oprocentowania.

Jak przenieść kredyt gotówkowy do innego banku w serwisie kredytyporownywarka.pl - dodatkowe i WAŻNE informacje o "przenoszeniu" kredytów gotówkowych i konsolidacji.

Konsolidacja kredytów kosztuje

Właściwie nie konsolidacja kosztuje, lecz kredyt konsolidacyjny. Nie jest to nic szczególnego, ponieważ za każdy kredyt płacimy koszty kredytowe. Składają się na niego przede wszystkim odsetki, ale może być to dodatkowo prowizja czy koszt polisy ubezpieczeniowej. Jeżeli porównujemy ofert kredytowe w bankach, to zwracamy uwagę na całkowity koszt kredytu, który będzie przedstawiony w Formularzu Informacyjnym. Dysponując dwoma takimi formularzami, mamy możliwość wytypowania tańszego kredytu.

Wniosek o kredyt konsolidacyjny

Nie ma oczywiście jednakowego wniosku kredytowego, wspólnego dla wszystkich banków, ale nie ma pomiędzy nimi wielkiej różnicy. Ze względu na to, że wyróżniamy dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych, gotówkowe i hipoteczne, to zarówno wnioski, jak i rodzaj wymaganych dokumentów i formalności, będą nieco inne.

Przeczytaj również: Konsolidacja kredytu gotówkowego z hipotecznym.

Jakie dokumenty potrzebne są do konsolidacji? O wszystkim poinformuje bank, ale na pewno będzie trzeba przygotować zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach oraz dokumenty dotyczące zobowiązań, które zamierzamy skonsolidować.

Analitycy banku przeprowadzają ocenę kredytową i podejmowana jest końcową decyzja. Jeżeli jest ona pozytywna, czyli zarówno zdolność kredytowa, jak i weryfikacja w BIK, wypadnie pozytywnie, to następuje podpisanie umowy i jest realizowana konsolidacja kredytów.

Przeniesienie kredytów do innego banku a zwrot prowizji

Przy konsolidowaniu kredytów może przysługiwać tobie zwrot prowizji, które zostały zapłacone z góry przy podpisywaniu starych umów kredytowych. Dlaczego? Ponieważ spłacasz przedterminowo swoje zobowiązania. Uzyskane w ten sposób środki pieniężne możesz przeznaczyć na nadpłatę kredytu konsolidacyjnego.

Prawo do otrzymania częściowego zwrotu kosztów kredytowych zostało uwzględnione w Ustawie o kredycie konsumenckim.

Czy opłaca się konsolidować kredyty?

Pytanie, czy opłaca się konsolidować kredyty, pojawia się bardzo często w kontekście "łączenia" zobowiązań.

Umowa kredytowa w przypadku kredytów konsumenckich nie jest opłacalna, a stroną, która zyskuje, to wyłącznie bank. Właśnie ze względu na to, że jest on przeznaczany na konsumpcję, a nie na cele inwestycyjne (kredyty dla firm), co powoduje, że za zakupiony towar płacimy więcej niż jego rzeczywista cena.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy zalicza się do kredytów konsumenckich, jednak jest to kredyt celowy, który nie może być przeznaczony na cel stricte związane z konsumpcją, np. zakup mebli, ale tylko i wyłącznie na wcześniejszą spłatę wybranych zobowiązań kredytowych.

Konsolidacja kredytów to trzy podstawowe plusy:

Kilkanaście miesięcy temu, konsolidacja kredytów mogła być opłacalna w sensie ekonomicznym. Jeżeli kredyty zostały zaciągnięte z oprocentowaniem stałym w okresie obowiązywania wysokich stóp procentowych, to "zamiana" kredytów na kredyt z oprocentowaniem zmienny, w czasie obniżki stóp procentowych, przy jednoczesnym skróceniu czasu spłaty, pozwalała na uzyskanie pewnych korzyści finansowych. Obecnie nie jest to możliwe, a konsolidacja kredytów jest przeprowadzana przede wszystkim, aby poprawić płynność finansową lub zwiększyć zdolność kredytową i skorzystać z możliwości wzięcia dodatkowej gotówki lub większego kredytu w przyszłości.



© 2023 Oferta Banków ofertabnkow.pl

 
Ta strona korzysta z plików cookie. Klikając "Zgadzam się", wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.