Kredyt konsolidacyjny, jako kredyt celowy na połączenie kredytów

Co to jest kredyt konsolidacyjny? Jest to nowy kredyt, za pomocą którego bank spłaca nasze zobowiązani kredytowe. W ten sposób można obniżyć wysokość raty kredytowej, skonsolidować zadłużenie i spłacać tylko jeden kredyt.

kredyt konsolidacyjny, jako kredyt celowy na połączenie kredytów

Konsolidacja kredytów powinna być najlepiej przeprowadzona, jeżeli spodziewamy się, że będziemy mieć trudności w terminowej spłacie niektórych zobowiązań bankowych. To może być jeden kredyt, ale i więcej. Zresztą najczęściej jest tak, że nie możemy poradzić sobie ze spłatą jednego zobowiązania.

Ok. Jeżeli takie trudności już nastąpiły, to tym bardziej powinniśmy natychmiast podjąć szybkie działanie. A właściwie, to znacznie szybciej, zanim będziemy musieli dokonać wyboru: rata czy inne opłaty domowe…

W serwisie kredytyporownywarka.pl znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przedstawionych powyżej propozycji kredytowych w analizie grudniowej: Kredyty konsolidacyjne Grudzień 2022.

Łączyć w zasadzie można wszystkie kredyty

Konsolidacji podlegają kredyty i pożyczki:

  • gotówkowe,
  • hipoteczne,
  • samochodowe,
  • ratalne.

Jak również:

  • limit na karcie kredytowej,
  • limit kredytowy koncie osobistym (ROR).

Tak jest jednak tylko w teorii, bo bank w swojej propozycji kredytowej określa co podlega konsolidacji i na jakich warunkach.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że kredyt konsolidacyjny nie oznacza obniżenia kosztów kredytowych. Zmniejszona zostaje wysokość raty kredytowej, ale kosztem wydłużenia okresu spłaty, a to oznacza, że zapłacimy więcej odsetek za kredyt.

Owszem, w przypadku, kiedy zamykane kredyty były zaciągnięte przy wysokim oprocentowaniu (stałym), to taka operacja kredytowa, może przynieść pewne oszczędności w spłacie kredytu. Jak jest obecnie? Oprocentowania kredytów od ponad roku są na wysokim poziomie i nic się nie zmieni z pewnością do II kwartału 2023 r.

Spłacając tylko jeden kredyt, lepiej negocjować warunki spłaty

Regulując tylko jedno zobowiązanie, można ewentualnie renegocjować warunki umowy. Być może uda się nam np. obniżyć oprocentowanie, wydłużyć czas spłaty lub uzyskać prolongatę w spłacie? Wszelkiego rodzaju rozmowy powinniśmy podjąć w momencie, kiedy regulujemy terminowo raty kredytowe, a nie wówczas, kiedy już zaprzestaliśmy spłacać zobowiązanie.

W przypadku, gdy bank nie jest skłonny, aby zaoferować nam lepsze warunki spłaty i przygotować aneks do umowy, możemy oświadczyć, że w takim razie zaczynasz szukać kredytu konsolidacyjnego w innym banku. Być może po takiej perswazji bank zmieni decyzję.

Jest oczywiście możliwe, aby „przenieść” do innego banku tylko jeden kredyt gotówkowy. Nie jest to jednak konsolidacja kredytów.

Konsolidacja kredytów z dodatkową gotówką na dowolny cel

Niektóre banki umożliwiają również uzyskać dodatkową gotówkę w ramach konsolidacji. Jest to pożyczka gotówkowa, która jest automatycznie konsolidowana i wykorzystać ją można w sposób dowolny, np. na remont mieszkania czy spłacenie pożyczek niebankowych. Dodatkowa kwota jest uzależniona od wysokości przeprowadzanej konsolidacji.

Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego, podobnie zresztą, jak i w przypadku innych kredytów i pożyczek, uzależnione jest od oceny zdolności kredytowej dokonanej przez bank.

Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną ofertę bankową, dobrze jest porównać oferty według całkowitych kosztów kredytu i rrso. Jest to prosty i szybki sposób, aby stworzyć swój ranking kredytów konsolidacyjnych, nawet z dwóch ofert kredytowych. Im mniejszy będzie koszt, tym mniejsza cena za pożyczenie pieniędzy i oczywiście tańszy kredyt.