Kredyt konsolidacyjny się opłaca wziąć?

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca wziąć? Konsolidacja kredytów ma z pewnością wiele zalet. Jednak w związku z tym, że jest to kredyt, to i wystąpią koszty związane z pożyczeniem kapitału. Nie ma nic za darmo.

Najczęściej będą to odsetki, ale może być naliczona prowizja, koszty dodatkowe czy ubezpieczenie. To wszystko sprawia, że żaden kredyt, nie tylko konsolidacyjny, się nie opłaca.

Największą zaletą konsolidacji kredytów, to zamiana kilku różnych zobowiązań w jeden kredyt z mniejszą ratą. To również to, że możesz skonsolidować wszystkie wybrane zobowiązania spłacane w bankach.

Teoretycznie. Ponieważ to, jakie zobowiązania można skonsolidować, określa bank w swojej propozycji.

Najczęściej konsolidowane są kredyty, pożyczki gotówkowe. Mogą to być również kredyty ratalne, samochodowe, wykorzystane limity w koncie czy nawet i kredyty hipoteczne (mieszkaniowe).

Opłacalny kredyt konsolidacyjny

Tzw. opłacalność kredytu konsolidacyjnego może być rozpatrywana wyłącznie w aspektach okołokredytowych. Konsolidacja kredytów i kredyt konsolidacyjny to przede wszystkim:

Jednak są też i inne plusy takiego rozwiązania.

Główne zalety konsolidacji kredytów

Z pewnością niższa miesięczna rata pozwala na polepszenie sytuacji w budżecie domowym (poprawa płynności finansowej) i zaplanowanie możliwościami gospodarowania ograniczonymi środkami finansowymi.

1. Zmniejszenie raty kredytowej wiąże się bowiem z wydłużeniem okresu kredytowania. Musisz jednak wziąć pod uwagę to, że zapłacisz więcej odsetek za pożyczony kapitał. Odnosi się to oczywiście do każdego produktu kredytowego.

Każdy dodatkowy miesiąc spłaty, to niższa miesięczna rata, ale większy całkowity koszt zapłaconych odsetek.

2. Kredyt konsolidacyjny jest nieco tańszy niż podobne kredyty gotówkowe. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że w przypadku kiedy decydujesz się na konsolidację w innym banku niż w swoim, to znajdziesz kilka kredytów konsolidacyjnych w promocji. Każdy z banków chce pozyskać nowego klienta (niekoniecznie oferując dodatkowe produkty) i dlatego skłonny jest zaproponować preferencyjne warunki, np. obniżając oprocentowanie lub rezygnując z prowizji.

3. Bank pozwala wybrać odpowiednią datę płatności raty. Najlepiej zatem, aby wypadała tuż po dacie wpływu wynagrodzenia na konto.

4. Konsolidacja kredytów i zmniejszenie raty kredytowej zwiększa Twoją zdolność kredytowa, co skrzętnie wykorzystują banki, proponując dodatkową gotówkę w ramach kredytu. Najczęściej jest to ok. 30% wysokości konsolidowanych kredytów.

Konsolidacja kredytowa ma oczywiście swoje zalety, ale sam kredyt konsolidacyjny nie jest opłacalny. Jest to bowiem kredyt konsumencki, który co prawda, jest kredytem celowym, ale jednak nie jest przeznaczany na inwestycje (jak to ma miejsce w przypadku kredytów firmowych). Opłaca się go jednak wziąć w sytuacji, kiedy obawiamy się utraty płynności finansowej, niezbędne jest ograniczenie wydatków budżetowych lub w celu zwiększenia zdolności kredytowej.

Niezależnie jednak od tego, jaki jest główny cel konsolidacji kredytów, musi to być decyzja przemyślana i uwzględniająca nasze indywidualne potrzeby i sytuację finansową.



© 2023 Oferta Banków ofertabnkow.pl

 
Ta strona korzysta z plików cookie. Klikając "Zgadzam się", wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.