Kredyt konsolidacyjny w banku 2023

Kredyt konsolidacyjny i konsolidacja kredytów w dużym stopniu pozwoli zmienić sytuację domowego budżetu. Jedna i bardzo często, zdecydowanie niższa rata, pozwoli w znaczący sposób ograniczyć wydatki w domowym budżecie.

Skonsolidować kredyty można naprawdę szybko i bez większego problemu, zwłaszcza, jeżeli wybierany jest najbardziej powszechny i popularny, kredyt konsolidacyjny gotówkowy. Formalności oraz liczba dokumentów jest podobna do tych, kiedy chcemy wziąć kredyt gotówkowy. We wniosku o kredyt konsolidacyjny, należy dodatkowo wyszczególnić kredyty i pożyczki, które zamierzamy spłacić wcześniej.

Nadmierne zadłużenie może być przyczyna zdecydowanie większych kłopotów, niż te, które mamy obecnie. A przecież jeszcze kilka, kilkanaście miesięcy temu, kiedy inflacja była niewielka, stopy procentowe na niskim poziomie, Polacy bardzo chętnie korzystali z różnego rodzaju produktów kredytowych, czego najlepszym przykładem były kredyty hipoteczne.

W październiku 2021 r., kiedy to RPP NBP zaczęła podnosić stopy procentowe, dla kredytobiorców spłacających kredyty z oprocentowaniem zmiennym, sytuacja finansowa zaczęła się pogarszać. Co gorsza, nie była to jednorazowa podwyżka, ale tych podwyżek było już kilka. Jeżeli dodamy jeszcze rosnące koszty utrzymania, rosnące ceny energii, czynszów za mieszkania, a tym samym ogólnych kosztów życia, to sytuacja nie przedstawia się najlepiej.

We wrześniu 2023 r. nastąpiła pierwsza od maja 2020 roku obniżka stóp procentowych. 6 września 2023 r. RPP NBP obniżyła stopę referencyjną z 6,75% do 6,00%.

Szukanie możliwości zmniejszenia wydatków w domowym budżecie staje się rzeczą naturalną. Skonsolidowanie kredytów i zmniejszenie raty, może być jednym z takich działań.

Z kredytem konsolidacyjnym można połączyć wiele różnych kredytów

Niezwykle ważną cechą kredytu konsolidacyjnego jest to, że nie jest on przeznaczany na bieżącą konsumpcję - nie można go przeznaczyć np. na zakup nowej pralki czy remont mieszkania (w tym celu należy skorzystać z pożyczki gotówkowej: na co zwrócić uwagę wybierając kredyty i pożyczki gotówkowe).

Jest to kredyt celowy na spłatę wcześniejszą wybranych kredytów. Mogą to być zarówno kredyty gotówkowe - najczęściej konsolidowane, ale i kredyty samochodowe, ratalne, ale i karty kredytowe czy limity w koncie.

Należy pamiętać, że niespłacane limity w koncie są wysoko oprocentowane i powodują naliczanie wysokich odsetek. Limity kredytowe w ROR można zamknąć samodzielne, korzystając z pożyczki konsolidacyjnej bankowej.

Po przeprowadzonej konsolidacji kredytów otrzymujemy jeden, nowy kredyt o innych parametrach (przede wszystkim dotyczy to oprocentowania). Nowa rata jest konsekwencją wydłużenia czasu spłaty, zatem nie bierze się ona z niczego.

Zresztą, w przypadku każdego kredytu tak się dzieje: im dłuższy czas kredytowania wybierzemy, tym rata będzie mniejsza.

Przykładowe wyliczenia rat dla kredytu konsolidacyjnego na 15 tys. zł - oprocentowanie nominalne roczne 10,49% - raty równe.

4 lata - 383,98 zł,
5 lat - 322,33 zł,
6 lat - 281,61 zł,
7 lat - 252,83 zł.

Kredyt konsolidacyjny, to większy koszt kredytowy

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, z pewnością poprawisz swoje finanse - mniejsza rata, to naturalnie mniejsze wydatki. Przy odpowiednim zarządzaniem budżetem i nie zaciąganiu nowych zobowiązań, odzyskasz (lub poprawisz) płynność finansową i być może, część pieniędzy będziesz mógł zaoszczędzić i utworzyć finansową poduszkę bezpieczeństwa.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że o ile uzyskasz mniejszą ratą, to kosztem, już wspomnianego wydłużenia czasu spłaty.

Ponieważ kredyt konsolidacyjny jest nowym kredytem, a bank nie udostępnia za darmo kapitału, to należy liczyć się z tym, że wystąpi również koszt kredytowy. Najczęściej będą to odsetki, ale może być naliczona prowizja czy konieczność wykupienia polisy ubezpieczeniowej.

Z odsetkami jest natomiast tak, że im wyżej jest oprocentowany kredyt, im jest większy i dłużej spłacany, to koszt zapłaconych odsetek będzie większy.

Przykładowe wyliczenia całkowitego kosztu kredytowego dla kredytu konsolidacyjnego na 15 tys. zł - oprocentowanie nominalne roczne 10,49% - raty równe. Jedynym kosztem są odsetki.

4 lata - 3 430,96 zł,
5 lat - 4 340,05 zł,
6 lat - 5 275,80 zł,
7 lat - 6 237,88 zł.

Tego kosztu kredytowego nie da się uniknąć. Wybierając kredyt gotówkowy lub samochodowy, korzystając z limitu w koncie - odsetki zapłacimy. I podobnie jest z kredytem konsolidacyjnym.

Jednak zalety z przeprowadzonej konsolidacji - posiadanie tylko jednego kredytu, mniejsza rata, lepsza płynność finansowa, większa zdolność kredytowa - niejednokrotnie są czynnikami, które decydują o wybraniu kredytu konsolidacyjnego, a dla niektórych kredytobiorców, konsolidacja jest jedyną alternatywą.© 2023 Oferta Banków ofertabnkow.pl

 
Ta strona korzysta z plików cookie. Klikając "Zgadzam się", wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.