Kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką

Kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką na dowolny cel? Można oczywiście o taki kredyt wnioskować, w zasadzie w każdym banku. Taka dodatkowa gotówka może wynieść nawet i 50%! wysokości przeprowadzanej konsolidacji kredytów.

kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką

Już na samym początku należy jednak zaznaczyć, że z dodatkowej gotówki należy korzystać tylko i wyłącznie, kiedy nasze domowe finanse są w dobrej kondycji. Niekiedy również jest ona konieczna, jeżeli zamierzamy spłacić pożyczki spłacane w podmiotach niebankowych.

A co jest ta tajemnicza dodatkowa gotówka? Prezent od banku w promocji? Nie, jest to pożyczka gotówkowa, którą można przeznaczyć na cel dowolny. Jest ona konsolidowana wraz z pozostałymi zobowiązaniami. Dlatego możliwe jest „przeniesienie” jednego kredytu z innego banku i skonsolidowanie go z zaciągniętą pożyczką gotówkową.

Pamiętać jednak należy, że:

1. Dodatkowa gotówka zwiększa wysokość zaciągniętego kredytu, a tym samym i całkowity koszt kredytu.
2. W przypadku kredytu konsolidacyjnego pieniędzy z kredytu nie otrzymujemy na konto, ponieważ to bank spłaca wierzycieli. Jedynie pieniądze z pożyczki są przelewane do naszej swobodnej dyspozycji.
3. Wybierając pożyczkę konsolidacyjną bankową, całość środków jest przelewana na konto pożyczkobiorcy, który ma wyznaczony czas na zamknięcie wybranych kredytów i pożyczek.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Każdy kredyt konsolidacyjny to kredyt celowy. Przeznaczony tylko na spłatę innych zobowiązań spłacanych na bieżąco w tym samym, jak i w innych bankach.

Pozwala zatem spłacić różne kredyty i pożyczki – gotówkowe, samochodowe, ratalne, zadłużenie w limitach i kartach kredytowych – i „zamienić” je w jeden nowy kredyt.

To co możemy skonsolidować w dużej mierze zależy od oferty wybranego banku.

Nie musimy zatem pamiętać o wielu terminach spłaty, co umożliwia łatwiejsze zarządzanie domowymi finansami. Jest to co prawda tylko pochodna konsolidacji oraz ma (mimo wszystko) drugorzędne znaczenie, ponieważ najważniejsze jest, że nowa rata może być w znaczący sposób mniejsza od sumy rat kredytów i pożyczek, które zostały skonsolidowane.

Mniejsza rata kredytowa, to i nie tylko większa płynność domowego budżetu (mniejsze wydatki), ale i większa stabilność. Łatwiej jest nim zarządzać, a ryzyko niezapłacenia nowej raty, czynszu, abonamentu lub innego rachunku jest dużo mniejsze.

Ważne jest, aby uzmysłowić sobie, że mimo wszystko, konsolidacja nie jest lekarstwem na źródło kłopotów finansowych, ale wyłącznie łagodzi ich skutki. Jeżeli nie dokonamy pewnej rewolucji w wydatkach, nie ograniczymy ich w dużym stopniu, a jeszcze będziemy się zadłużać (patrz: dodatkowa gotówka), to korzyści jakie można uzyskać z przeprowadzonej konsolidacji będą znikome lub żadne.

Należy również mieć na uwadze, że większość kredytów konsolidacyjnych w ofertach bankowych, to kredyty z oprocentowaniem zmiennym, a więc istnieje ryzyko wzrostu rat kredytowych w przypadku podniesienia stóp procentowych przez RPP NBP.

Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką?

Najlepszy kredyt konsolidacyjny? To najtańszy kredyt? Przeważnie tak. Dokonując wybory powinnyśmy zwracać uwagę na koszt całkowity nowego zobowiązania, czyli jego cenę.

Obniżenie rat kredytowych jest kluczowe, spłacać kredyt konsolidacyjny gotówkowy można nawet i przez 10 alt, ale mała rata kredytowa nie oznacza, że kredyt jest tani.

Oferty kredytowe różnią się od siebie w znaczący sposób i niekoniecznie każda z nich jest atrakcyjna pod względem kosztowym. A na cenę kredytu konsolidacyjnego wpływa kilka bardzo ważnych elementów kosztowych.

Najważniejszy element kosztów jakiegokolwiek kredytu? W zdecydowanej większości są to odsetki. Dodatkowo może to być również prowizja kredytowa czy wykupione ubezpieczenie.

Może być również pobrana prowizja za wcześniejszą spłatę kredytów (pobierana przez bank, w którym zamykany jest kredyt). Należy to sprawdzić w umowie.

Koszt całkowity odsetek zależy od:

  • oprocentowania kredytu,
  • wysokości kredytu,
  • czasu kredytowania,
  • rodzaju rat kredytowych – stałe lub malejące,
  • daty wypłaty kredytu oraz terminów płatności rat kredytowych.

Należy pamiętać również, że niższa rata kredytowa nie bierze się znikąd – musi zostać odpowiednio wydłużony okres trwania umowy kredytowej, a to powoduje, że koszt odsetek rośnie.

Tylko porównanie ofert kredytów konsolidacyjnych pozwoli wybrać tańszy kredyt. Nie porównywarka kredytowa czy ranking kredytów, ale własna analiza. Bank przedstawiając ofertę uwzględni już ocenę kredytową, która nie jest brana np. w tworzonych rankingach.

Konsolidacja kredytów ma plusy, a kredyt konsolidacyjny minusy

Ale o minusach już zostało napisane: koszt kredytu. Natomiast konsolidacja ma plusy. I to zasadnicze 3.

1. Mniej zobowiązań do spłaty. Można wybrać samodzielnie, które zostaną „połączone”, a które spłacane jak do tej pory.
2. Niższa rata nie obciąża budżetu domowego, tak jak było przed konsolidacją. Pozwala to poprawić płynność finansową i zwiększyć rozporządzalny budżet.
3. Większa zdolność kredytowa. Jest to jednak plus dla kredytobiorców z dobrą sytuacją budżetową i którzy chcą albo skorzystać z dodatkowej gotówki, albo wziąć kredyt za jakiś czas.

Kredyt konsolidacyjny, to restrukturyzacja zadłużenia wynikającego ze spłaty kilku kredytów i jest ono nierzadko niezbędne i konieczne. Dodatkowa gotówka w ramach konsolidacji? Nie powinna być brana pod wpływem emocji czy impulsu. A może się przyda? Każda decyzja kredytowa należy wyłącznie do ciebie i musi uwzględniać stan domowych finansów obecnie, jak i w przyszłości.