Kredyt samochodowy? Kredyt na zakup samochodu

Kredyt samochodowy może być przeznaczony na zakup ruchomości, ale najczęściej przeznaczany jest na zakup samochodu. Nie jest to jedyna możliwość zakupu auta na kredyt, można bowiem również skorzystać z kredytu gotówkowego, ale z pewnością kredyt samochodowy jest najbardziej popularny.

Każde rozwiązanie kredytowe ma swoje oczywiste wady i zalety i należy uwzględnić swoje indywidualne oczekiwania i potrzeby.

Kredyt gotówkowy na zakup samochodu jest rozwiązaniem najprostszym. Można bowiem środki z takiego kredytu przeznaczyć na dowolny cel. Banku nie interesuje czy kupimy samochód z komisu czy z ogłoszenia, czy jest on stosunkowo nowy czy ma ponad 20 lat, czy osobą sprzedającą będzie osoba prywatna, przedsiębiorca lub czy samochód zostaje sprowadzony z zagranicy. Najważniejsze jest to, aby kredytobiorca miał odpowiednią zdolność kredytową, aby spłacać zobowiązanie zgodnie z przyjętym harmonogramem spłat.

I to jest główna zaleta takiej formy finansowania. Dodatkowo na plus kredytu gotówkowego można zapisać:

Przy kredycie gotówkowym bank nie staje się współwłaścicielem auta - nie zostaje wpisany do dowodu rejestracyjnego. Samochód nie tylko możesz sprzedać w dowolnym momencie, ale i bank nie może wymusić na Tobie zakupu fakultatywnego ubezpieczenia Auto Casco.

Wada kredytu gotówkowego na zakup samochodu? Oczywiście cena. Całkowity koszt kredytu gotówkowego w porównaniu do kredytu samochodowego będzie oczywiście większy. Wiąże się to między innymi z tym, że w przypadku kredytu gotówkowego zabezpieczenia spłaty są najczęściej standardowe (powszechnie stosowane) i nie ma takiego zabezpieczenia, jak w przypadku kredytu samochodowego, a jakim jest współwłasność ruchomości.

Co to jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, dostępny w bankach komercyjnych i spółdzielczych, ale również w tzw. bankach samochodowych, czyli u dilerów samochodowych.

Celowość kredytu oznacza, że w umowie kredytowej jest zapisane, na co mogą zostać przeznaczone środki z przyznanego kredytu.

Przykładem kredytu celowego jest np. kredyt hipoteczny lub kredyt konsolidacyjny. Kredyty samochodowe, podobnie jak pożyczki gotówkowe bankowe, można skonsolidować, czyli "połączyć" w jeden kredyt z mniejszą ratą.

Z kredytu samochodowego nie można skredytować każdego auta, bowiem w umowie muszą zostać podane dokładne dane samochodu, a co więcej, nie mamy pełnej dowolności wyboru, bowiem bank pozwoli nam zakupić samochód nowy lub maksymalnie kilkuletni.

Dlaczego tak się dzieje? Za względu na formę zabezpieczenia spłaty kredytu, którą jest kupowana ruchomość.

W przypadku niewywiązywania się z umowy kredytowej, bank można bez większej straty ją sprzedać.

Jest to jednocześnie plus takiego rozwiązania, ponieważ ruchomość, będąca zabezpieczeniem, pozwala udzielić kredyt z niższym oprocentowaniem niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Samochód na kredyt samochodowy. Kto jest właścicielem pojazdu?

W przypadku zakupu auta lub innej ruchomości na kredyt samochodowy, współwłaścicielem jest również bank. Oznacza to, że kredytobiorca nie ma pełnej swobody dysponowania zakupionym mieniem. Bank dokonuje w takiej sytuacji zastawu rejestrowego i dane banku zostają wprowadzone do dowodu rejestracyjnego zakupionego pojazdu 1. Co to oznacza?

Możemy swobodnie korzystać z samochodu, ale jeżelibyśmy chcieli go sprzedać, to nie możemy tego zrobić bez zgody drugiego współwłaściciela - banku, zachowującego kartę pojazdu.

Uwaga: bank z pewnością zażąda wykupienia polisy AC wraz z cesją praw z polisy AC z kredytobiorcy na kredytodawcę. W przypadku szkody całkowitej lub kradzieży auta, pieniądze w całości trafiają do banku.

Kredyt samochodowy i wkład własny

Zazwyczaj bank wymaga wkładu własnego (kilkanaście lub nawet i kilkadziesiąt procent wartości kupowanej ruchomości) w przypadkach, kiedy cena zakupu jest wysoka.

Przykładem takiego kredytu jest kredyt 50/50, 60/40, kredyt balonowy, a o których więcej informacji znajdziesz poniżej.

Rodzaje kredytów samochodowych

Standardowy kredyt samochodowy jest bardzo podobny w swojej charakterystyce do kredytu gotówkowego. Okres kredytowania może wynosić nawet 10 lat, spłata następuje w miesięcznych ratach równych lub malejących.

Po zapłaceniu ostatniej raty bank zostaje wykreślony z dowodu rejestracyjnego. Informuje jednocześnie o tym fakcie Krajowy Rejestr Zastawów 2 i poświadcza osobnym dokumentem.

Od tego momentu stajemy się pełnoprawnym i jedynym właścicielem ruchomości, którą możemy w dowolnym momencie sprzedać, ubezpieczać tylko w zakresie obowiązkowego OC, itd.

Innym rodzajem kredytu samochodowego jest kredyt jednoratowy, znany również jako kredyt 50/50 lub 60/40.

Co oznaczają liczby 50/50 lub 60/40? Są to procentowe wartości kwoty zakupu, która zostaje rozłożona na dwie raty.

W takim przypadku należy dysponować dużym wkładem własnym, ale za to będzie to kredyt nieoprocentowany. Nie oznacza to, że nie zostaną naliczone żadne inne koszty i opłaty, np. prowizja. Jak przy każdej umowie, przed jej podpisaniem, należy ją dokładnie przeczytać ze zrozumieniem.

Druga rata najczęściej płatna jest po roku.

Ostatnim rodzajem kredytów samochodowych jest kredyt balonowy łączący wady i zalety obu rozwiązań:

Kredyty balonowe są najczęściej dostępne w tzw. bankach samochodowych, czyli instytucjach finansowych bezpośrednio związanych z koncernami samochodowymi. Charakteryzują się również dużą elastycznością:


1,2 Weryfikacja pojazdów w rejestrze zastawów sądowych. Możesz sprawdź pojazd lub inną ruchomość przed zakupem: ms-gov.pl/weryfikacja-pojazdow-rejestrze-zastawow-sadowych/.© 2023 Oferta Banków ofertabnkow.pl

 
Ta strona korzysta z plików cookie. Klikając "Zgadzam się", wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.