Kredyt w banku. Na zrealizowanie konkretnego celu

Kredyty gotówkowe, ale i ratalne, czy mieszkaniowe, nie są wyłącznie środkiem pozwalającym konsumentom na realizowanie ich potrzeb, ale i jednocześnie wyrównującym poziom konsumpcji w stosunku do innych konsumentów.

kredyt w banku na zrealizowanie konkretnego celu

Łatwo jest sobie wyobrazić, jak duża część zakupionych dóbr trwałego użytku została sfinansowana z kredytów i pożyczek gotówkowych (łącznie z wykorzystanymi limitami w kontach ROR i kartach kredytowych). Bez kredytów gotówkowych i ratalnych sprzedaż w sklepach RTV i AGD byłaby znacząco niższa. Sprzedaż samochodów i mieszkań? Bliska zeru.

Podjęcie decyzji kredytowej jest zawsze decyzją indywidualną i jej realizacja uzależniona jest od wielu czynników: potrzeb i oczekiwań konsumenta oraz oceny kredytowej dokonanej przez instytucję udzielającą finansowania.

Ocena kredytowa, czyli analiza zdolności i wiarygodności kredytowej jest kluczowa w ocenia wniosku kredytowego. Bez pozytywnej oceny nie ma możliwości uzyskania finansowania nie tylko z banku, ale i z instytucji niebankowych.

Przy czym jednak należy wziąć pod uwagę, że o ile brak wiarygodności kredytowej w BIK (negatywna historia kredytowa) uniemożliwia uzyskanie kredytu w banku, to nie skreśla pożyczkobiorcy w firmie pożyczkowej.

Oczywiście, że lepiej jest oszczędzać, aby częściowo sfinansować zakup towarów lub usług. To nie tylko mniejsza pożyczka lub kredyt, ale i mniejsza cena (całkowity koszt) za pożyczone pieniądze.

Każdy kredyt, to większe zadłużenie

O tym należy bezwzględnie pamiętać: każdy kredyt powoduje wzrost poziomu zadłużenia gospodarstwa domowego. I w tym przypadku nie ma większego znaczenia czy jest to jeden duży kredyt czy kilka małych. Cena zakupionego towaru na kredyt zawsze będzie większa niż cena rzeczywista.

Zbyt duża liczba spłacanych zobowiązań może spowodować efekt przekredytowania i zachwianie płynności finansowej w domowym budżecie. Nie można przecież zapominać, że poza płaceniem rat kredytowych, należy wywiązywać się również z obowiązku regulowania innych opłat i zobowiązań finansowych.

Co zrobić, kiedy raty kredytowe są już zbyt dużym obciążeniem w strukturze wydatków? Pozostaje ograniczenie całościowych wydatków, restrukturyzowanie zadłużenia lub tani kredyt konsolidacyjny.

Kredyty i pożyczki bankowe:

Kredyt mieszkaniowy – kredyty hipoteczne na zakup mieszkania, domu, budowę, itp.
Oferta banków kredyty gotówkowe – kredyty i pożyczki gotówkowe w bankach.
Kredytyporownywarka.pl – artykuły, informacje dotyczące kredytów i pożyczek. Nie tylko bankowych.