Kredyty dla firm

Kredyty i pożyczki dla firm? Jeżeli prowadzisz firmę i brakuje funduszy na rozwój, to bank może pomóc. Jednak, kiedy koszty działalności rosną i są wyższe od uzyskiwanych przychodów, to żaden kredyt lub pożyczka nie pomoże. Co więcej, bank z pewnością wyda negatywną decyzję.

kredyty dla firm w ofercie banków

Co ciekawe, kredytowanie w małych firmach nie jest wcale, aż tak popularne, jak to mogłoby się wydawać. Zdecydowana większość małych przedsiębiorców, poczynając od jednoosobowych działalności, aż po przedsiębiorstwa zatrudniające po kilku pracowników, nie korzystała wcześniej z kredytu lub pożyczki firmowej.

W przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych konsumpcyjnych, wliczając w to również limity w kontach i karty kredytowe, to proporcje są odwrotne. Dlaczego tak się dzieje?

Być może większość przedsiębiorców z dużą ostrożnością podchodzi do tego typu finansowania, być może wystarczą zgromadzone środki własne, a może być i tak, że nie orientują się w bieżącej ofercie banków.

Najlepszy wybór wymaga dokładnego porównania wielu ofert, a „dowodzący” firmą nie zawsze ma na to czas. Jeżeli jednak należysz do grona tych osób, które zdecydowały się skorzystać z kredytu lub pożyczki bankowej, to należy odpowiedzieć sobie na wiele pytań, ale przede wszystkim na podstawowe: Na jaki cel potrzebujesz kredyt i czy poradzisz sobie z jego spłatą?

Uzyskiwane wyniki finansowe są oczywiście kluczowe w ocenie kredytowej, ale banki również patrzą na to, jak długo firma działa na rynku.

Kredytów i pożyczek dla firm jest dużo

I to nie tylko, że jest takich produktów kredytowych dużo, ale i różnią się one od kredytów oferowanych konsumentom. Przykładem jest np. kredyt inwestycyjny.

Każdy przedsiębiorca, podobnie zresztą, jak i konsument, podejmuje ryzyko zaciągając jakiekolwiek zobowiązanie. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, ma to jednak dużo większe znacznie, ponieważ zaciągnięty kredyt może być impulsem rozwojowym dla firmy lub obciążeniem. Złe decyzje wpływają również na działalność firmy i zatrudnionych tam pracowników.

1. Pożyczka gotówkowa – bank nie wymaga określenia celu, na jaki mają zostać przeznaczone pieniądze. Najważniejsze, aby były wydane na bieżącą działalność. Wkład własny nie jest wymagany.

Banki stawiają zwykle dodatkowe warunki otrzymania takiej pożyczki, np. 12. miesięczna nieprzerwana działalność. Staż może być krótszy, ale należy wówczas liczyć się z dodatkowymi zabezpieczeniami.

Kredyty gotówkowe są wysoko oprocentowane w porównaniu z innymi kredytami firmowymi, ale plusem jest stosunkowo mało wymaganych formalności, szybka decyzja, a kwota pożyczki może sięgać nawet 300 tys. zł ze spłatą rozłożoną na 10 lat.

2. Kredyt odnawialny na rachunku firmowym Rozwiązanie krótkoterminowe w związku z czasową utratą płynności finansowej, np. kiedy kontrahent spóźnia się z zapłaceniem za zakupiony towar. Najczęściej jest proponowany przedsiębiorcy posiadającego rachunek firmowy.

Podobnie jak w przypadku limitów w kontach osobistych, można wykonywać transakcje do wysokości przyznanego limitu.

Kredyt odnawialny cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ nie trzeba każdorazowo składać wniosku o przyznanie kredytu, a odsetki są naliczane tylko od wykorzystanej kwoty i czasu, w jakim korzystano z środków. Każdy wpływ na konto obniża zadłużenie.

Uwaga! Niespłacany limit generuje wysokie koszty odsetkowe! Oprocentowanie limitów w koncie może być nawet większe niż pożyczek gotówkowych.

3. Kredyt obrotowy. Korzystają z niego przede wszystkim średnie i duże firmy, finansując w ten sposób bieżącą działalności (wypłata wynagrodzeń, pokrycie kosztów administracyjnych, rozliczenia z ZUS-em i urzędem skarbowym).

Na kredyt obrotowy decydują się przeważnie te firmy, które mają długie terminy rozliczeniowe z kontrahentami, co spowodować może krótkotrwałą utratę płynności finansowej.

Kredyt obrotowy jest zaliczany doi kredytów krótkoterminowych, udzielany w postaci odnawialnej linii kredytowej lub formie ratalnej (okres spłaty nie przekracza z reguły 36 miesięcy). Jego wysokość uzależniona jest od przychodów i dochodów przedsiębiorstwa.

4. Kredyt inwestycyjny. Kredyt celowy, przeznaczony na inwestycje zgodne ze złożonym biznes planem, zawierającym harmonogram prac, wydatki i potencjalne zyski.

W zasadzie każde średnie lub większe przedsiębiorstwo może skorzystać z kredytu na przeprowadzenie inwestycji, jednakże kierowany jest przede wszystkim do firm o ugruntowanej pozycji rynkowej. Brane są pod uwagę uzyskiwane dochody oraz staż na rynku.

Kredyt inwestycyjny ma służyć finansowaniu rozwoju przedsiębiorstwa i zwiększenia jego wartości rynkowej. Można zostać przeznaczyć np. na modernizację firmy, wdrożenie innowacji, wybudowanie magazynów, ale również na zakup ruchomości i nieruchomości.

Kredyty inwestycyjne charakteryzują wysoką kwotą finansowania oraz długim czasem kredytowania (nawet i 20 lat lub więcej). Najczęściej wymagane jest wniesienie wkładu własnego wynoszącego ok. 10-20% wartości przeprowadzanych inwestycji.

Pozostałe kredyty i pożyczki dla firm

Pytanie czy ubiegać się o kredyt lub pożyczkę dla firm, pozostaje otwarte, a odpowiedź powinna być indywidualna i uzależniona od sytuacji finansowej firmy. Decyzję można podjąć szybko, ale konsekwencje złego wyboru można ponosić przez lata.



© 2023 Oferta Banków ofertabnkow.pl

 
Ta strona korzysta z plików cookie. Klikając "Zgadzam się", wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.