Kredyty konsolidacyjne

Kredyty konsolidacyjne w ofercie banków oraz pożyczki konsolidacyjne i konsolidacja kredytów. To dzięki przeprowadzeniu konsolidacji kredytów możesz nie tylko zmniejszyć nową ratę kredytową, a tym samym poprawić płynność finansową, ale również zwiększyć zdolność kredytową oraz wnioskować o dodatkową gotówkę.

Kredyt konsolidacyjny jest rodzajem kredytu celowego, który można przeznaczyć tylko na spłatę wybranych zobowiązań kredytowych. Potocznie mówi się o kredycie konsolidacyjnym, jako o kredycie oddłużeniowym (co nie jest prawdą), a o konsolidacji kredytów, jako o łączeniu lub zamianie kredytów w jeden (co również nie do końca odpowiada prawdzie).

W przypadku kredytu konsolidacyjnego, to bank spłaca wyszczególnione kredyty i pożyczki we wniosku kredytowym, natomiast w przypadku pożyczki konsolidacyjnej (bankowej), zobowiązania spłaca pożyczkobiorca, mając na to określony czas.

Skonsolidowane mogą zostać różne kredyty, m.in. gotówkowe, hipoteczne, samochodowe czy ratalne oraz zadłużenia w kartach kredytowych i limity w kontach ROR. Ale należy pamiętać, że to zawsze bank określa co można skonsolidować i na jakich zasadach.

Podstawowym plusem konsolidacji jest zmniejszenie liczby kredytów, które są spłacane i zmniejszenie wysokości nowej raty w stosunku do tego co było poprzednio. Minusem kredytu jest to, że należy zapłacić koszt kredytowy, a im dłużej jest spłacany kredyt, tym większy będzie koszt odsetkowy (ale za to mniejsza rata).