Na czym polega łączenie kredytów? Dużo kredytobiorców zaczyna o niej myśleć, kiedy znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej. Konsolidacja kredytów może nam pomóc w złagodzeniu skutków, ale nie likwiduje źródła kłopotów. Przede wszystkim należy pamiętać, aby mądrze gospodarować budżetem domowym i ograniczonymi środkami finansowymi.
Co jest najważniejsze w domowym budżecie? Musimy mieć zagwarantowane pieniądze na wszystkie niezbędne domowe wydatki, poczynając od kosztów utrzymania, poprzez spłatę zobowiązań kredytowych, aż po nawet niewielkie oszczędności.
Miesięczny plan dochodów i wydatków pozwala lepiej gospodarować naszymi środkami. Jeżeli to robisz, to z pewnością analiza porównawcza kilku lub kilkunastu miesięcy, nie zaskoczy ciebie tym, że niemalże wszystkie wydatki mocno wzrosły i to nie tylko te, które bezpośrednio związane są z konsumpcją, ale i raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym. W przypadku nadmiernych kosztów, należy z czegoś zrezygnować, ograniczyć lub sprzedać jakieś dobra. Dodatkowy zastrzyk pieniędzy może pomóc, ale niekiedy tylko krótkoterminowo.
Jednym ze sposobów, o którym wspomniano na wstępie, jest konsolidacja zaciągniętych kredytów. Na czym polega łączenie kredytów?
Kredyt konsolidacyjny, jako kredyt celowy, przeznaczany jest na spłatę wybranych zobowiązań bankowych. Dzięki temu zabiegowi nowa rata kredytowa może być znacznie mniejsza od sumy rat, które płaciliśmy dotychczas.
Kiedy bank odrzuci twój wniosek kredytowy i nie dostaniesz kredytu konsolidacyjnego
W dwóch przypadkach: kiedy nie masz zdolności kredytowej lub Twoja wiarygodność kredytowa w BIK jest negatywna. Jeżeli spłacasz w terminie kredyty i pożyczki, to zwiększa się Twoja ocena punktowa w BIK. Jeżeli przytrafiły się opóźnienia w regulowaniu rat, ocena z pewnością będzie niższa (zależy to jednak od tego, jak często występowały przekroczenia terminu płatności, jak były długie oraz na jaką sumę).
Oba wymienione elementy składają się na całościową ocenę kredytową.
Połączyć można w zasadzie wszystkie kredyty
W teorii konsolidacja kredytowa obejmuje każdy kredyt czy pożyczkę zaciągniętą w banku. Nawet wówczas, kiedy rat kredytowych do zapłacenia pozostaje niewiele, a kwota konsolidacyjna jest niewielka.
Banki wychodzą naprzeciw kredytobiorcom, oferując im kredyty na skonsolidowanie zobowiązań, ale samodzielnie ustalają reguły gry. To one decydują co znajdzie się w propozycji, co można konsolidować i na jakich warunkach.
Konsolidowane są najczęściej kredyty i pożyczki gotówkowe, ale również i limity kredytowe i kredyty samochodowe. O inne produkty kredytowe należy zapytać bezpośrednio doradcy, o ile nie znajdą ich Państwo na stronie banku.
A co z pożyczkami z firm pożyczkowych? Zdecydowana większość banków uniemożliwia włącznie ich do konsolidacji, jeżeli wybieramy kredyt konsolidacyjny. Ale można je spłacić z pożyczki konsolidacyjnej lub z uzyskanych dodatkowo środków finansowych w ramach kredytu lub pożyczki konsolidacyjnej.
Dobra pożyczka gotówkowa,
Kredyt samochodowy czy może kredyt gotówkowy?
Artykuł Na czym polega łączenie kredytów? zredagowany wspólnie z serwisem kredytyporownywarka.pl – więcej informacji o konsolidacji kredytów i kredytach konsolidacyjnych.