Na jaki cel można przeznaczyć kredyt gotówkowy?

Na jaki cel można przeznaczyć środki pozyskane z kredytu gotówkowego? W zasadzie można je przeznaczyć na dowolny cel, np. remont mieszkania, wakacje, studia, zakup mebli, wesele, itp.

Jeżeli kredyt gotówkowy rozpatrujemy jako kredyt konsumenckie, to bardzo często jest on utożsamiany z pożyczką gotówkową. Tak jest w życiu codziennym, ale w teorii, kredyt i pożyczka są innymi produktami kredytowymi.

Przyjmijmy jednak – tak będzie prościej – że na potrzeby tego wpisu, potraktujemy kredyt gotówkowy na równi z pożyczką gotówkową. A to oznacza, że bank nie kontroluje wydatkowania środków.

Jedyne ograniczenie to takie, że pieniądze tak pozyskane, nie mogą zostać przeznaczony na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Czy warto przeznaczyć kredyt gotówkowy na spłatę innych kredytów i pożyczek?

Konsolidacja kredytów polega na spłacie wybranych zobowiązań kredytowych nowym kredytem, tzw. kredytem konsolidacyjnym. Głównymi założeniami konsolidacji są:

1. zmniejszenie liczby spłacanych kredytów,
2. zmniejszenie nowej raty poprzez wydłużenie czasu kredytowania,
3. zwiększenie zdolności kredytowej.

Wszystko to, co zostało wymienione powyżej, można zrobić z kredytem konsolidacyjnym. A wybierając kredyt gotówkowy?

Przeczytaj w serwisie kredytyporownywarka.pl Kredyt Konsolidacyjny Maksymalna Kwota – ile można maksymalnie pożyczyć w konsolidacji?


Kredyt gotówkowy na spłatę innych kredytów

1. Zmniejszenie liczby spłacanych zobowiązań przy pomocy kredytu gotówkowego? Oczywiście można to zrobić i spłacić wybrane zobowiązania kredytowe i pożyczkowe, w tym również i pożyczki w firmach pożyczkowych. Ale kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką również to umożliwia, i to w znacznie większym zakresie.

Jeżeli masz niespłacany limit w koncie bankowym, to musisz zdawać sobie sprawę, że jest on znacznie wyżej oprocentowany niż każda inna pożyczka gotówkowa bankowa. Przez cały czas korzystania z limitu, niezależnie czy jest w całości wykorzystany czy częściowe, naliczane są wysokie odsetki.

Kredyt gotówkowy z maksymalnie małą ratą

2. Mniejsza nowa rata kredytowa, to rzecz jasna, większa płynność finansowa. Jednak wybierając kredyt gotówkowy – ze względu na to, że jest to kolejny kredyt – płynność nam się nie poprawi, tylko… pogorszy.

Poza tym, aby zmniejszyć maksymalnie nową ratę, musimy maksymalnie zwiększyć okres kredytowania.

Kredyty konsolidacyjne są tańsze niż kredyty gotówkowe, bardzo często bez prowizji i z mniejszym oprocentowaniem nominalnym.

Kredyt gotówkowy i zdolność kredytowa

3. Z kredytem gotówkowym nie zwiększymy zdolności kredytowej. Natomiast w konsolidacji kredytowej jest odwrotnie. Bank przeprowadzający „łączenie” kredytów, w zasadzie do analizy zdolności, nie wlicza konsolidowanych kredytów – brana jest pod uwagę rata nowego kredytu konsolidacyjnego.

Natomiast wybierając kredyt gotówkowy, bank traktuje go jak kolejne obciążenie w domowych finansach, co w naturalny zwiększa stronę wydatkową i zmniejszy płynność finansową i zdolność kredytową.

W przypadku kredytu gotówkowego zdolność kredytowa jest mniejsza niż decydując się na kredyt konsolidacyjny, a zatem i maksymalna kwota kredytu możliwa do uzyskania będzie mniejsza, co może nie wystarczyć do zamknięcia wybranych kredytów.

Jeżeli decydujemy się na kredyt konsolidacyjny, to bank samodzielnie spłaci naszych wierzycieli, zgodnie z wyszczególnionymi zobowiązaniami we wniosku kredytowym, natomiast w przypadku pożyczki konsolidacyjnej bankowe, to pożyczkobiorca spłaca wybrane kredyty i pożyczki.