Najważniejsze zalety konsolidacji kredytów

Jakie są najważniejsze zalety konsolidacji kredytów? W zasadzie są to same plusy, bo minusy ma wyłącznie kredyt konsolidacyjny, podobnie jak każdy inny kredyt lub pożyczka.

Główną i najważniejszą zaletą konsolidacji, a tym samym i kredytu konsolidacyjnego, jest niższa rata w stosunku do sumy płaconych dotychczas, co w znacznym stopniu poprawia płynność finansową.

Podstawowe i najważniejsze korzyści z konsolidacji kredytów:

Pamiętaj jednak, że wzięcie kredytu konsolidacyjnego wiąże się również z kosztem kredytowym. To nie jest tak, że bank pożycza pieniądze w wysokości wszystkich konsolidowanych rat i tylko wydłuża czas kredytowania, co pozwala uzyskać mniejsze raty. Nie jest tak do końca.

Jest to bowiem nowy kredyt, a w związku z tym, jak to ma miejsce w przypadku każdego kredytu, zostaną naliczone odsetki (być może również i koszty dodatkowe, np. prowizja czy ubezpieczenie). Natomiast rata kredytowa będzie niższa nie dlatego, że jest to aż tak korzystny kredyt (na pewno jednak tańszy niż podobny kredyt gotówkowy), ale ze względu na wydłużenie czasu spłaty.

Im dłużej jednak spłacany jest jakikolwiek kredyt, to tym większy będzie koszt zapłaconych odsetek, tym samym wysokość zadłużenia w stosunku do tego co było przed konsolidacją, w oczywisty sposób będzie większe.

Czy można skonsolidować wszystkie kredyty i pożyczki?

W teorii tak, a w praktyce okazuje się, że:

Jeżeli ktoś zastanawia się nad zamknięciem pożyczek gotówkowych udzielonych przez firmy pożyczkowe, to może poczuć się rozczarowany: kredyty konsolidacyjne ich nie obejmują.

Nie można spłacić z kredytu konsolidacyjnego pożyczek niebankowych, ale można do tego celu wykorzystać dodatkową gotówkę (w ramach konsolidacji) lub wybrać pożyczkę konsolidacyjną.

Co to jest dodatkowa gotówkowa? Jest to po prostu pożyczka gotówkowa, która jest konsolidowana z pozostałymi kredytami i jest przelewana bezpośrednio na rachunek kredytobiorcy. Może on wówczas swobodnie nią dysponować i spłacić pożyczki pozabankowe lub przeznaczyć na każdy inny cel konsumpcyjny.

Jeżeli jednak celem konsolidacji jest poprawa płynności finansowej, to nie powinno się korzystać z takiej opcji. Kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką zawsze zwiększa kwotę kredytu i wysokość zadłużenia.© 2023 Oferta Banków ofertabnkow.pl

 
Ta strona korzysta z plików cookie. Klikając "Zgadzam się", wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.