Najważniejsze zalety konsolidacji kredytów

Jakie są najważniejsze zalety konsolidacji kredytów? W zasadzie są to same plusy, bo minusy ma wyłącznie kredyt konsolidacyjny, podobnie jak każdy inny kredyt lub pożyczka.

Główną i najważniejszą zaletą konsolidacji, a tym samym i kredytu konsolidacyjnego, jest niższa rata w stosunku do sumy płaconych dotychczas, co w znacznym stopniu poprawia płynność finansową.

Podstawowe i najważniejsze korzyści z konsolidacji kredytów:

  • Zamiana wielu zobowiązań w jeden kredyt.
  • Zamiast kilku różnych terminów płatności do różnych banków, jeden comiesięczna rata.
  • Nowa rata jest ustalana najczęściej w terminie płatności najbardziej dogodnym dla kredytobiorcy – dzień lub dwa po otrzymaniu wynagrodzenia na konto.
  • Poprawa zdolności kredytowej umożliwia pozyskania dodatkowej gotówki z przeznaczeniem na dowolny cel. Może to być zatem np. spłata pożyczek w firmach pożyczkowych lub inny cel konsumpcyjny.
  • W przypadku kredytów konsolidacyjnych gotówkowych możliwość uzyskania wysokiego kredytu konsolidacyjnego bez dodatkowych zabezpieczeń, a nawet przeze internet.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie kredytyporownywarka.pl Najwyższy kredyt konsolidacyjny – jaki maksymalny kredyt na połączenie zobowiązań można otrzymać.


Pamiętaj jednak, że wzięcie kredytu konsolidacyjnego wiąże się również z kosztem kredytowym. To nie jest tak, że bank pożycza pieniądze w wysokości wszystkich konsolidowanych rat i tylko wydłuża czas kredytowania, co pozwala uzyskać mniejsze raty. Nie jest tak do końca.

Jest to bowiem nowy kredyt, a w związku z tym, jak to ma miejsce w przypadku każdego kredytu, zostaną naliczone odsetki (być może również i koszty dodatkowe, np. prowizja czy ubezpieczenie). Natomiast rata kredytowa będzie niższa nie dlatego, że jest to aż tak korzystny kredyt (na pewno jednak tańszy niż podobny kredyt gotówkowy), ale ze względu na wydłużenie czasu spłaty.

Im dłużej jednak spłacany jest jakikolwiek kredyt, to tym większy będzie koszt zapłaconych odsetek, tym samym wysokość zadłużenia w stosunku do tego co było przed konsolidacją, w oczywisty sposób będzie większe.

Czy można skonsolidować wszystkie kredyty i pożyczki?

W teorii tak, a w praktyce okazuje się, że:

  • Banki mogą wykluczyć z konsolidacji określone kredyty i pożyczki, np. hipoteczne oraz inne kredyty konsolidacyjne.
  • Ograniczenia dotyczą w szczególności kredytów konsolidacyjnych w promocji. Wówczas jest określony rodzaj i liczba zobowiązań, minimalna wysokość konsolidacji, nie obejmuje ona z reguły produktów kredytowych z banku przeprowadzającego konsolidację.

Jeżeli ktoś zastanawia się nad zamknięciem pożyczek gotówkowych udzielonych przez firmy pożyczkowe, to może poczuć się rozczarowany: kredyty konsolidacyjne ich nie obejmują.

Nie można spłacić z kredytu konsolidacyjnego pożyczek niebankowych, ale można do tego celu wykorzystać dodatkową gotówkę (w ramach konsolidacji) lub wybrać pożyczkę konsolidacyjną.

Co to jest dodatkowa gotówkowa? Jest to po prostu pożyczka gotówkowa, która jest konsolidowana z pozostałymi kredytami i jest przelewana bezpośrednio na rachunek kredytobiorcy. Może on wówczas swobodnie nię dysponować i spłacić pożyczki pozabankowe lub przeznaczyć na każdy inny cel konsumpcyjny.

Jeżeli jednak celem konsolidacji jest poprawa płynności finansowej, to nie powinno się korzystać z takiej opcji. Kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką zawsze zwiększa kwotę kredytu i wysokość zadłużenia.