Porównywarka kredyt gotówkowy

Porównywarka kredyt gotówkowy oraz pożyczek gotówkowych bankowych. Zdecydowana większość osób szukających dobrego kredytu gotówkowego (czyt. taniego) korzysta z porównywarek kredytów gotówkowych, przekonani, że korzystając z tego narzędzia, znajdą najlepszy możliwy kredyt gotówkowy. Czy są w „mylnym błędzie” – jak to mawiał klasyk?

Na samym początku należy zadać sobie pytanie: jakie jest główne założenie porównywarki kredytów gotówkowych? W zasadzie można wyróżnić kilka zasadniczych elementów:

  • zaprezentowanie propozycji kredytów gotówkowych (propozycji, a nie ofert) dostępnych w bankach,
  • Propozycja kredytowa ma charakter ogólny i jest kierowana do wszystkich potencjalnych kredytobiorców. Natomiast oferta kredytowa jest zawsze indywidualna, w której bank uwzględnia ocenę kredytową kredytobiorcy.
  • oszacowanie rat kredytowych (oszacowanie, a nie ich dokładne wyliczenie),
  • wysłanie formularza kontaktowego do wybranych banków lub pośrednika finansowego.

Spośród tych trzech elementów, nie znajdziemy stwierdzenia, że porównywarka kredytów gotówkowych wskaże najlepszy, a tym samym najtańszy kredyt gotówkowy.

Tańszy kredyt gotówkowy bez porównywarki kredytów

Propozycja kredytowa, niezależnie czy jest to kredyt gotówkowy czy każdy inny, ma na celu przybliżyć dany produkt kredytowy: ogólne założenia, przykładowe wyliczenia rat, łącznie z przykładem reprezentatywnym oraz umożliwić ewentualny kontakt z bankiem. Podsumowując, jest to ogólna propozycja skierowana do wszystkich potencjalnych kredytobiorców.

Natomiast oferta kredytowa, jest spersonalizowana, indywidualna, z uwzględnieniem oceny kredytowej kredytobiorcy. Dodatkowo, niemal każda oferta kredytowa może być negocjowana, a im lepsza ocena kredytowa, to zdecydowanie większe szansa na korzystniejszy kredyt.

Po uwzględnieniu wszystkich powyższych uwag i zastrzeżeń:

  • lista kredytów gotówkowych wygenerowanych przez porównywarkę kredytów gotówkowych nie może być traktowana jako ranking kredytowy,
  • kredyt na miejscu pierwszym na liście niekoniecznie będzie najtańszy,
  • porównywarki nie zawierają wszystkich dostępnych propozycji kredytowych i banków,
  • nie znajdziemy w porównywarkach kredytów gotówkowych banków spółdzielczych i SKOK-ów (albo bardzo rzadko).

To ostatecznie korzystać czy nie korzystać z porównywarek kredytowych? Oczywiście, że można, aby zapoznać się z propozycjami banków, ale mając na uwadze wszystkie zastrzeżenia wymienione powyżej.