Tani kredyt konsolidacyjny prowizja kredytowa

Tani kredyt konsolidacyjny prowizja kredytowa, czyli krótko o tym, jaki wpływ na cenę kredytu konsolidacyjnego ma wysokość prowizji. Dla bardziej czytelnego zobrazowania poniższych przykładów, w obliczeniach zostały uwzględnione tylko dwa koszty: oprocentowanie i prowizja.

Załóżmy, że prowizja nie jest kredytowana i została zapłacona przed wypłaceniem kredytu. Wliczana jest do kosztu całkowitego.

1. Parametry analizy:

Poniżej zostały przedstawione wyliczenia kosztów odsetkowych, całkowitego kosztu kredytu oraz udziału procentowego prowizji w koszcie całkowitym dla poszczególnych okresów spłaty:

Konkluzja: Przy dużym kredycie konsolidacyjnym wysokość zapłaconych odsetek z dużym prawdopodobieństwem będzie największą częścią kosztów całkowitych kredytu.

2. Parametry analizy:

Poniżej zostały przedstawione wyliczenia kosztów odsetkowych, całkowitego kosztu kredytu oraz udziału procentowego prowizji w koszcie całkowitym dla poszczególnych okresów spłaty:

Konkluzja: Im mniejsza jest kwota kredytu konsolidacyjnym, tym wysokość zapłaconych odsetek z dużym prawdopodobieństwem będzie mniejszą częścią kosztów całkowitych kredytu.

Należy mieć na uwadze, że rozkład poszczególnych elementów w koszcie całkowitym może być całkowicie inny. Niejednokrotnie wykupione ubezpieczenie będzie największym obciążeniem w ogólnym koszcie kredytu.

Po co nam kredyt konsolidacyjny?

Jeżeli spłacasz kilka różnych zobowiązań bankowych, to oczywiście może się zdarzyć, że musisz zrezygnować z pewnych wydatków, aby zostało na spłatę rat kredytowych. Skutecznym sposobem na poprawienie sytuacji w domowym budżecie jest skonsolidowanie kredytów z kredytem konsolidacyjnym.

Oczywistym jest, że można radzić sobie z kredytem i prowadzić domowe finanse bez większych problemów. Jednak, kiedy takich kredytów jest zbyt dużo, czujemy, że tzw. przekredytowanie może doprowadzić do sporych problemów z wypłacalnością, to należy zawczasu poszukać odpowiedniego i skutecznego rozwiązania.

Może to być zarówno restrukturyzacja jednej umowy kredytowej lub połączenie wybranych kredytów w jeden kredyt konsolidacyjny.

Jeżeli w dalszym ciągu będziesz się jednak zadłużać, to nawet skonsolidowanie kredytów i obniżenie wysokości nowej raty, nie pomoże Tobie w osiągnięciu stabilności finansowej.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Być może spotkałeś się już z tyn produktem bankowym, popularnym zwłaszcza w momentach kryzysowych, kiedy prosperita się kończy i przestajemy pożyczać na konsumpcję.

Rosnące domowe wydatki przy wysokiej inflacji, raty kredytowe z oprocentowaniem zmiennym, dochody na tym samym poziomie co rok wcześniej - to wszystko powoduje, że kurczą się wolne środki finansowe, którymi możemy dysponować.

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony na spłacenie wybranych kredytów i pożyczek bankowych. Ograniczasz w ten sposób liczbę zobowiązań do poziomu, który akceptujesz, to po pierwsze. Po drugie, dzięki wydłużeniu spłaty nowego kredytu, możesz znacznie zmniejszyć nową ratę w porównaniu do sumy rat kredytów, które są konsolidowane.

Mniejsza rata kredytowa, to 1. mniejszy koszt obsługi domowego zadłużenia, 2. mniejsze wydatki i 3. większa kwota wolnych środków.

Pamiętaj jednak, że kredyt konsolidacyjny z oprocentowaniem zmiennym jest uzależniony od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Każda podwyżka stóp procentowych spowoduje, że rata kredytu również w przyszłości wzrośnie. Oczywiście ten mechanizm działa również i w drugą stronę.

W przypadku kredytu konsolidacyjnego, pieniędzy z kredytu nie otrzymamy na konto. To bank, który przeprowadza konsolidację, spłaca wierzycieli z kredytu, który nam przyznał. Nieco inaczej wygląda to w przypadku pożyczek konsolidacyjnych (bankowych), kiedy to my sami, mając na to wyznaczony czas, spłacamy zobowiązania.

Konsolidacja kredytów - jaki kredyty można skonsolidować?

Konsolidacji mogą podlegać niemal wszystkie rodzaje kredytów:

To tak w teorii, bo praktyka może być inna. Banki określają zakres konsolidacji, zwłaszcza w swoich ofertach promocyjnych.

To jednak nie wszystko co najważniejsze, bo banki nie tylko spłacą wskazane zobowiązania, ale bardzo często zaoferują możliwość dobrania dodatkowej gotówki - na dowolny cel.

Jest to możliwe, ponieważ kredyt konsolidacyjny z obniżoną ratą kredytową, to większa zdolność kredytowa kredytobiorcy. Czy korzystać z takiej możliwości? Jest to sprawa indywidualna i zależy od sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i celu przeprowadzanej konsolidacji.

Niższa rata, ale dłuższy czas spłaty i większy koszt kredytu

Chociaż konsolidacja kredytów umożliwia obniżenie miesięcznych rat kredytowych, to jednak jest to efektem wydłużenia czasu spłaty, a nie atrakcyjnej oferty kredytowej. Oznacza to zawsze zwiększone koszty odsetkowe za pożyczenie pieniędzy. Im dłużej bowiem spłacasz jakiekolwiek zobowiązanie, które jest oprocentowane, tym więcej zapłacisz odsetek.

Najczęściej wysokość naszego zadłużenia zwiększy się po przeprowadzonej konsolidacji, nawet wówczas, kiedy otrzymamy zwrot części odsetek i innych opłat, w związku z całkowitą spłatą konsolidowanych kredytów.

Jednak podwyższony koszt nie powinien być argumentem przeciw przeprowadzeniu konsolidacji. Odzyskanie finansowej stabilności jest najważniejsze. Po kilku lub kilkunastu miesiącach wrócisz do poziomu poprzedniego zadłużenia, które z każdą kolejną zapłaconą ratą, będzie się sukcesywnie zmieniać.



© 2023 Oferta Banków ofertabnkow.pl

 
Ta strona korzysta z plików cookie. Klikając "Zgadzam się", wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.