W jakim banku najlepiej założyć konto firmowe?

Wybór banku i konta firmowego nie jest najłatwiejsze, ale jest to jedna z pierwszych decyzji, która musi zostać podjęta rozpoczynając działalność gospodarczą. Nawet prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, lepiej jest rozdzielić osobiste finanse od firmowych.

w jakim banku najlepiej założyć konto firmowe

Konto bankowe ma zdecydowanie większe znaczenie niż dawniej. Czy to osobiste, czy firmowe, taki rachunek jest jednym z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych prze banki.

Jednak niezwykle ważenie jest to, aby bankowa oferta konta firmowego, była dopasowana do potrzeb i oczekiwań przedsiębiorcy na różnych poziomach prowadzonej działalności.

W przypadku każdej firmy jednoosobowej, rachunek spełniać będzie podobne funkcje co w przypadku konta osobistych: wpływy pieniężne, przelewy, płatności kartą dołączoną do konta. Ale jednocześnie powinno ono pomaga w zarządzaniu firmowym finansami i umożliwiać korzystanie z różnych form finansowania, które będą konieczne.

Inne wymagania mają zwykli przedsiębiorcy, którzy zajmują się niewielką lub tradycyjną sprzedażą, a inne mają przedsiębiorcy działający przez internet, prowadzący biznes e-commerce.

Zachodzące zmiany powodują, że standardowe funkcjonalności konta firmowego, powszechnie stosowane, dla niektórych przedsiębiorców będą niewystarczające.

Konta firmowe dla jednoosobowej działalności

Czy są jakiekolwiek kryteria przy wyborze rachunku firmowego? Pierwsze pytaniem, które należy zadać, powinno brzmieć: czy ten rachunek bankowy jest dla mnie odpowiedni?

To nie jest tak, że nie mamy wyboru. Jest wręcz odwrotnie – ofert kont bankowych jest bardzo dużo, a banki oferują niekiedy po kilka (!) rodzajów rachunków firmowych. Znalezienie propozycji do typu prowadzonej działalności nie jest trudne, ale będzie wymagać sprawdzenia ofert bankowych i ich porównanie.

Czy trudno jest założyć rachunek firmowy? Otwarcie rachunku dla jednoosobowej działalności nie wymaga wielu formalności. Wymaga, podobnie jak w przypadku konta osobistego, wypełnienia wniosku i podpisania umowy. Takie konto można oczywiście założyć przez internet, ale należy przejść przez procedurę weryfikacji.

Oczywiście konta firmowego nie założysz wcześniej, zanim nie zarejestrujesz działalności gospodarczej. Wypełniając wniosek do CEDiG należy podać konto osobiste, a następnie, po założeniu rachunku, dokonać aktualizacji.

Najbardziej wygodną formą jest wykonie tych wszystkich czynności zdalnie, bez konieczności wizyty w urzędzie czy w placówce banku.

Bankowość mobilna i konto firmowe przez internet

Korzystanie z konta o dowolnej porze czy z dowolnego miejsca nie jest przywilejem, ale absolutną koniecznością. Jest to podstawa nowoczesnej bankowości i takie standardy są oferowane przez wszystkie banki.

Konsumenci i przedsiębiorcy nie różnią się w zakresie korzystania z tego produktu finansowego i równie często łączą się z bankiem przez komputer, jak i przez smartfona, korzystając z dedykowanej aplikację mobilnej.

Rzecz jasna, że każdy bank oferujący konto bankowe umożliwi dostęp do niego online, ale nie w każdym banku, interfejs rachunku jest przejrzysty, intuicyjny i funkcjonalny. Niektóre z banków mają jeszcze wiele do zrobienia, aby poprawić funkcjonalność i wygląd oferowanych rachunków.

UWAGA: na swoich kanałach wideo publikują one często filmy demonstrujące działanie konta.

Bankowość mobilna, ale i tradycyjna internetowa, daje nie tylko możliwość podglądu rachunku, ale i zlecanie przelewów, płatności mobilne Google Pay i Apple Pay, zarządzanie finansami, uruchamianie dodatkowych produktów, np. wnioskowanie o przyznanie limitu, wydanie karty, złożenia wniosku kredytowego czy założenie lokaty.

BLIK pozwala płacić zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych, ale również i w restauracjach.

Opłaty za konto firmowe

Niezwykle ważna jest funkcjonalność konta firmowego, tak, aby w maksymalnym stopniu odpowiadała potrzebom przedsiębiorcy.

Ważne jest również to, ile za takie konto zapłacimy. W większości oferowane rachunku firmowe są płatne (opłaty za prowadzenie konta mogą zostać wliczone do kosztów prowadzonej działalności) i co prawda koszty są podobne, ale zakres świadczonych usług i ich cena, jest już różna.

Zanim zostanie podpisana umowa o otworzenie rachunku, warto zapoznać się z Tabelą Opłat i Prowizji i sprawdzić opłaty za:

 • przelewy do ZUS i US,
 • przelewy wewnętrzne,
 • przelewy zewnętrzne (krajowe oraz europejskie),
 • wypłaty z bankomatu (swojego banku i innych) i wpłaty do wpłatomatu,
 • wydanie i użytkowanie karty,
 • wymianę walut (tzw. kantor 24/7),
 • operacje w placówce banku.

Zwracaj uwagę na to, co potrzebujesz przy koncie

Podstawowa funkcjonalność rachunku firmowego może wystarczyć. Ale jeżeli potrzebujesz dodatkowych i ekstra możliwości, to zwróć dokładnie uwagę na ofertę banków:

 • 10% zwrotu za zakup paliwa z kartą z Plusem (do 900 zł),
 • wydłużone przelewy internetowe do innego banku w Polsce (Elixir) – zlecone np. do godziny 14.15, byłyby przekazywane do rozliczenia jeszcze w tym samym dniu,
 • przelewy walutowe w trybie SWIFT GPI (szybsze od standardowych).
Transakcje 24/7, są to transakcje w czasie rzeczywistym – 24 godziny na dobę – 7 dni w tygodni.
 • 500 zł – jeżeli podpiszesz umowę o terminal płatniczy,
 • księgowość online,
 • premia finansowa do 2000 zł.
Usługi dodatkowe oferowane w kontach firmowych różnią się w dużym stopniu. Zastanów się co twoja firma potrzebuje: terminal płatniczy, wsparcie biura rachunkowego, dodatkowe premie finansowe? Upewnij się, że bank udostępnia takie rozwiązania.

A co będzie w niedalekiej przyszłości? Tego nikt nie wie, ale być może twoja działalność zacznie się mocno i prężnie rozwijać i będziesz potrzebować dodatkowych środków na rozwój? Zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy, w pierwszej kolejności zwracają się po kredyt do banku, który prowadzi ich rachunek.

Jednak pamiętaj: banki bardzo często oferują lepsze warunki kredytów dla firm (podobnie zresztą, jak i konsumentom) nowym klientom. Więcej jest ofert promocyjnych.

Zapoznaj się z ofertą banku (warunki do spełnienia, od jak dawana musi działać firma i być klientem banku) i różnym formami finansowania:

 • limit w koncie,
 • karta kredytowa,
 • pożyczka, kredyt gotówkowy,
 • faktoring,
 • leasing.

Konto firmowe dla prowadzonej działalności jest dobrym rozwiązanie, a jednym i najważniejszym jest to, że rozgranicza osobiste finanse, od tych firmowych. Zanim zdecydujesz się na jego założenie, porównuj nie tylko koszt założenia i prowadzenia rachunku, ale i możliwości jakie przedstawia oferta.