W jakim banku wziąć kredyt gotówkowy?

W jakim banku wziąć kredyt gotówkowy w IV kwartale 2023 r.? Pomimo rosnących wydatków domowych budżetów, słabych prognoz gospodarczych dla Polski na następne kilka (kilkanaście) miesięcy, to kredyt gotówkowy wśród konsumentów cieszy się nadal dużą popularnością. Jeżeli podjęliśmy decyzję o skorzystania z tej formy finansowania, to należy sprawdzić co banki przygotowały w końcówce roku.

Dlaczego Polacy zaciągają chętnie kredyty i pożyczki gotówkowe w bankach? To nie tylko, że pozytywnie oceniają swoje możliwości finansowe i wierzą w to, że poradzą sobie ze spłatą zobowiązania. Na podejmowane decyzja wpływa również fakt, że w zasadzie formalności są ograniczone do niezbędnego minimum. Zwłaszcza, jeżeli dotyczy to stosunkowo małych kwot z krótkim okresem kredytowania.

Co więcej, wniosek o kredyt gotówkowy można złożyć internetowo - bez wychodzenia z domu. Jest to z pewnością wygodna i szybka forma pozyskania pieniędzy, ale czy najtańsza? Na to pytanie nie można odpowiedzieć bez porównania ofert kredytów gotówkowych.

Kredyt gotówkowy 2023

Kredyt gotówkowy jest ogólnie dostępny dla każdego konsumenta. W zasadzie dla każdego, kto ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz odpowiednio wysoką zdolność kredytową i oczywiście, pozytywną historię kredytową w BIK.

Dzięki temu można pozyskać środki pieniężne i sfinansować w zasadzie dowolny cel, np. remont mieszkania, zakup samochodu z ogłoszenia czy meble do pokoju. Pieniądze nie mogą być przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej, od tego są kredyty i pożyczki przeznaczone dla firm.

A może konsolidacja kredytów i pożyczek gotówkowych? Do przeczytania i sprawdzenia na blogu kredytyporownywarka.pl: Kredyt konsolidacyjny gotówkowy w banku/.


W kilku bankach znaleźć można kredyt gotówkowy online - wniosek jest składany przez internet, a cała procedura jest przeprowadzana przez internet i telefonicznie.

Jeżeli nie mamy czasu na przeglądanie szczegółowe wielu ofert lub akceptujemy taką propozycję jak na stronie banku, to wystarczy tylko skontaktować się z wybraną instytucją. Jeżeli zależy nam na cenie kredytu, to zdecydowanie lepiej jest porównać przynajmniej dwie oferty kredytowe.

Tani kredyt gotówkowy

Obecnie znalezienie taniego kredytu gotówkowego nie jest takie proste. Dlaczego? Ponieważ stopy procentowe są na wysokich poziomach, no i tym samym banki również oferują kredyty i pożyczki gotówkowe z wysokim oprocentowaniem nominalnym. Pomimo, że niektóre z nich zrezygnowały z pobierania prowizji - zwłaszcza w ofertach promocyjnych - to i tak nie zmienia faktu, że koszt odsetkowym, a tym samym i cena kredytu może być znacznie większa niż np. w 2020 r.

Nie każdy ma oczywiście czas, aby sprawdzić i wgłębić się w kilkanaście propozycji kredytowych. Wystarczy niekiedy ograniczyć oferty kredytów gotówkowych do dwóch.

Można wybrać mniej ofert, ale porównanie zrobić dobrze i szczegółowo: na podstawie wskaźnika RRSO i całkowitego kosztu kredytu. Ta z mniejszym kosztem całkowitym (lub z RRSO) jest po prostu tańsza - im mniej musimy oddać ponad to co pożyczyliśmy, tym lepiej.

Co wpływa na koszt kredytu gotówkowego?

Na całkowity koszt kredytu gotówkowego wpływają przede wszystkim odsetki kredytowe, a których całkowita kwota zależy od:

Dodatkowo należy mieć na uwadze, że oprocentowanie kredytu może być zmienne lub stałe. Stałe oprocentowanie najczęściej jest nieco wyższe od zmiennego, ale w przypadku podwyżki stóp procentowych nie grozi nam podwyżka rat. Ale jednak, kiedy RPP NBP obniży stopy, to osoby spłacające kredyt z oprocentowaniem zmiennym będą płacić mniejsze raty.

Wybór nie jest najłatwiejszy, ale banki nieco tę sprawę ułatwiają: kredyty długoterminowe są oferowane przeważnie z oprocentowaniem zmiennym, a w przypadku krótkoterminowych zdarzają się z oprocentowaniem stałym.

Odsetki mogą być oczywiście jedynym kosztem kredytowym, ale poza nimi, banki mogą naliczyć również koszty dodatkowe, jak prowizję czy ubezpieczenie.

Ocena kredytowa w procesie wnioskowania o kredyt

Zanim bank wyda decyzję, musi rozpatrzyć wniosek kredytowy i przeprowadzić analizę oceny kredytowej: zbada jego zdolność kredytową i oczywiście historię kredytowa w BIK. O zdolności kredytowej pisaliśmy już nieco więcej w osobnym artykule (Co to jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?), dlatego poniżej wymienione zostaną tylko niektóre elementy brane pod uwagę:© 2023 Oferta Banków ofertabnkow.pl

 
Ta strona korzysta z plików cookie. Klikając "Zgadzam się", wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.