Wysoka inflacja i wysokie raty kredytowe

Kilka rat kredytowych przy kredycie z oprocentowaniem zmiennym może zrujnować domowy budżet. Zwłaszcza obecnie, kiedy inflacja rośnie, wydatki również, a dodatkowych pieniędzy nie przybywa.

Plan spłaty zadłużenia nie sprowadza się wyłącznie do terminowego płacenia rat, ale i przygotowanie planu, na wypadek, kiedy sytuacja się pogorszy i zaczną się kłopoty finansowe. To niekoniecznie musi "totalna" zapaść w domowym budżecie, ale np. kurczące się oszczędności czy brak możliwości regularnego odkładania pieniędzy ma gorsze czasy. A takie, jak wszystko wskazuje, nadchodzą.

Na początku należy zaznaczyć, że im więcej spłacanych kredytów, to mniejsza elastyczność domowego budżetu i mniejsze możliwości szybkiego reagowania na niespodziewane wydatki. Jeżeli spadną dochody (realny spada już od wielu miesięcy), a przyjmując nawet najgorszą opcję utraty pracy i niemożności jej znalezienia, to sytuacja może zrobić się podbramkowa.

Co w sytuacji, kiedy wydatki kredytowe uwierają, a strona wydatkowa jest coraz mocniej obciążona? Przede wszystkim unikaj nowych długów. Jeżeli jest taka możliwość, to spłać (chociażby częściowo) kredyty i pożyczki. I to jak najszybciej.

W czasach wysokiej inflacji i stóp procentowych, zaciąganie i spłacanie kredytów staje się coraz bardziej kosztowne.

Unikać zadłużenia z tytułu zakupów konsumpcyjnych można, ale co, jeżeli obawiamy się, że zabraknie na zapłacenie raty (lub innych opłat), to może warto wziąć chociażby niewielką pożyczkę pozabankową lub bankową, aby się w ten sposób zabezpieczyć?

Nie! Nie należy brać pożyczek na zapłacenie raty! Zwłaszcza tych krótkoterminowych czy ratalnych w firmach pożyczkowych. Jest to prosta droga do jeszcze większych kłopotów finansowych! Jeżeli obawiasz się, że trudności finansowe mogą utrudnić Tobie spłatę kredytu, to jeżeli jest to jeden, to niezwłocznie skontaktuj się z bankiem, aby wypracować nowe, wspólne rozwiązanie, np. wakacje kredytowe, prolongata w spłacie czy wydłużenie czasu spłaty. Jeżeli jest to więcej kredytów, to można wziąć pod uwagę ich skonsolidowanie i zmniejszenie raty.

Konsolidacja dwóch lub więcej kredytów

Czy konsolidacja kredytów jest jest korzystna? Jeżeli prognozujemy, że za kilka miesięcy (a może już tak jest?) pojawią trudności z terminowym regulowaniem rat, to "zmiana" kilku kredytów w jeden może być dobrym rozwiązaniem.

Głównymi celami konsolidacji kredytowej są: 1. ograniczenie liczby aktualnie spłacanych zobowiązań kredytowych, 2. zmniejszenie wysokości nowej raty (porównując ją do sumy rat konsolidowanych kredytów), 3. zwiększenie zdolności kredytowej.

Sięgając po kredyt konsolidacyjny można spłacić różne kredyty i spłacane w różnych bankach, od kredytów gotówkowych, aż po limity w kontach ROR i zadłużenia z kart kredytowych.

Poprawienie płynności finansowej jest szczególnie ważne obecnie, ponieważ w ten sposób ograniczamy ryzyko nieterminowej spłaty zobowiązania (niekoniecznie musi to być rata kredytowa, może to być rachunek za prąd, gaz, abonament, itp.). Wszelkiego rodzaju opóźnienia w wymaganych płatnościach, to nie tylko odsetki karne, ale i pogorszenia wiarygodności kredytowej w BIK czy nawet wpis do baz dłużników.

Jeżeli naszym celem jest poprawienie bilansu w domowym budżecie, to nie powinniśmy brać dodatkowej gotówki w ramach kredytu konsolidacyjnego, ale i zrezygnować z innych pożyczek czy kredytów, w czasie jego regulowania.

Jeżeli jesteś zainteresowany skonsolidowaniem kredytów, zapoznaj się ofertami kredytów konsolidacyjnych.

Czy warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego? Dodatkowe informacje dotyczące konsolidacji kredytów w bankach w czasach wysokiej inflacji i wysokich rat kredytowych.

Skonsolidować, czyli połączyć w jeden kredyt, można w zasadzie wszystko

Tak w teorii, to konsolidować można:

Pamiętajmy jednak, że to bank w swojej propozycji kredytowej określa to, co podlega konsolidacji i jakich kredytów nie można spłacić.

Jeżeli włączysz do konsolidacji kredyt hipoteczny, to stanie będzie on jednym z kilku konsolidowanych zobowiązań, ale cały kredyt zostanie zabezpieczony na hipotece tejże nieruchomości.

Jest to tzw. kredyt konsolidacyjny hipoteczny, którego spłata jest zabezpieczona na hipotece nieruchomości i może być również odrębnym zabezpieczeniem, nie związanym z konsolidowanym kredytem. W odróżnieniu od kredytu konsolidacyjnego hipotecznego, kredyt konsolidacyjny gotówkowy, najbardziej popularny i powszechny, nie wymaga zabezpieczenia na hipotece, a tym samym kredyty i pożyczki hipoteczne nie są konsolidowane.

Wybierając kredyt konsolidacyjny, musimy wziąć pod uwagę, że to bank przeprowadzający konsolidację, samodzielnie spłaca zobowiązania, które zostały wyszczególnione we wniosku kredytowym. Natomiast decydując się na pożyczkę konsolidacyjną (bankową), robimy to sami.

Pożyczka konsolidacyjna najczęściej daje większe możliwości spłaty wybranych zobowiązań. Przede wszystkim ważne jest to, że umożliwia zamknięcie niespłacanych limitów w koncie i zadłużenie na kartach kredytowych. Roczna prowizja za przedłużenie możliwości korzystania z limitu (niezależnie czy wykorzystaliśmy go w 100% czy korzystamy sporadycznie), to "małe piwo". Limity w kontach i zadłużenie na kartach kredytowych są obecnie wysoko oprocentowane i naliczane są wysokie odsetki od wykorzystanej kwoty!

Oczywiście, że zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, to jednocześnie konieczność oddania kosztów kredytowych, które zwiększają całkowitą kwotę do spłacenia. Niższa rata kredytowa nie bierze się z niczego, a jest wynikiem wydłużenia czasu spłaty (co powoduje, że rośnie koszt odsetkowy). Zaakceptowanie tych wszystkich kosztów jest konieczne, aby uniknąć nieterminowego regulowania rat, złej historii kredytowej i nawarstwiania się kłopotów finansowych.



© 2023 Oferta Banków ofertabnkow.pl

 
Ta strona korzysta z plików cookie. Klikając "Zgadzam się", wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z naszą Polityką prywatności.